Întrebări din Ordinul ministrului sănătăţii publice nr. 261/2007
(*actualizat. Alege răspunsul și apasă „Verifică”: afli pe loc dacă e corect și vezi fraza din lege din care vine. Scorul se adună sus.
Întrebări grilă
1. Ce aprobă Ordinul nr. 261/2007?
Răspuns corect: a) Normele tehnice privind curățarea, dezinfecția și sterilizarea în unitățile sanitare publice și private
„Se aprobă Normele tehnice privind curăţarea, dezinfecţia şi sterilizarea în unităţile sanitare publice şi private” — art. 1 din ordin
2. Ce ordin a fost abrogat la intrarea în vigoare a normelor tehnice aprobate prin Ordinul nr. 261/2007?
Răspuns corect: b) Ordinul ministrului sănătății și familiei nr. 185/2003
„se abrogă Ordinul ministrului sănătăţii şi familiei nr. 185/2003” — art. 3 din ordin
3. Cum se actualizează anexele nr. 1 și nr. 2 la normele tehnice?
Răspuns corect: c) Periodic, prin ordin al ministrului sănătății publice, în acord cu reglementările europene
„la normele tehnice se actualizează periodic, prin ordin al ministrului sănătăţii publice, în acord cu reglementările europene în domeniu” — art. 2 din ordin
4. Conform definiției din norme, curățarea este:
Răspuns corect: a) etapa preliminară obligatorie, permanentă și sistematică de îndepărtare a murdăriei de pe suprafețe sau obiecte
„curăţare - etapa preliminară obligatorie, permanentă şi sistematică în cadrul oricărei activităţi sau proceduri de îndepărtare a murdăriei” — art. 1
5. Dezinfecția este definită ca:
Răspuns corect: b) procedura de distrugere a microorganismelor patogene sau nepatogene de pe orice suprafețe, inclusiv tegumente
„dezinfecţie - procedura de distrugere a microorganismelor patogene sau nepatogene de pe orice suprafeţe (inclusiv tegumente)” — art. 1
6. Până la ce nivel distruge sporii bacterieni dezinfecția de nivel înalt?
Răspuns corect: c) 10^-4
„distrugerea bacteriilor, fungilor, virusurilor şi a unui număr de spori bacterieni până la 10^-4” — art. 1
7. Ce NU distruge dezinfecția de nivel intermediar (mediu)?
Răspuns corect: a) sporii bacterieni
„inclusiv Mycobacterium tuberculosis în formă nesporulată, a fungilor şi a virusurilor, fără acţiune asupra sporilor bacterieni” — art. 1
8. Dezinfecția de nivel scăzut NU are acțiune asupra:
Răspuns corect: b) micobacteriilor, sporilor, virușilor fără înveliș și mucegaiurilor
„fără acţiune asupra micobacteriilor, sporilor de orice tip, viruşilor fără înveliş şi a mucegaiurilor” — art. 1
9. Care este probabilitatea teoretică maximă a existenței microorganismelor după sterilizare?
Răspuns corect: c) mai mică sau egală cu 10^-6
„Probabilitatea teoretică a existenţei microorganismelor trebuie să fie mai mică sau egală cu 10^-6” — art. 1
10. Materiovigilența reprezintă:
Răspuns corect: a) obligația de a declara incidentele sau riscurile de incidente legate de utilizarea dispozitivelor medicale
„materiovigilenţă - obligaţia de a declara incidentele sau riscurile de producere a unor incidente legate de utilizarea dispozitivelor medicale” — art. 1
11. Ce este biofilmul, potrivit normelor?
Răspuns corect: b) caracteristica unui agent microbiologic de a adera și a se fixa de o suprafață imersată prin secreția unor polimeri
„biofilm - caracteristica unui agent microbiologic de a adera şi a se fixa de o suprafaţă imersată prin secreţia unor polimeri” — art. 1
„dispozitivelor medicale reutilizabile, destinate manevrelor invazive, şi care nu suportă autoclavarea” — art. 1
13. Ce este produsul detergent-dezinfectant?
Răspuns corect: a) produsul cu acțiune dublă, care curăță și dezinfectează
„Produsul are acţiune dublă: curăţă şi dezinfectează” — art. 1
14. Cum se definesc suprafețele și obiectele murdare?
Răspuns corect: b) cele pe care se evidențiază macro- sau microscopic materii organice ori anorganice
„Suprafeţele şi obiectele pe care se evidenţiază macro- sau microscopic materii organice ori anorganice se definesc ca suprafeţe şi obiecte murdare” — art. 2 alin. (2)
15. Ce regulă se aplică păstrării produselor de curățare?
Răspuns corect: c) este interzisă păstrarea lor în ambalaje alimentare
„este interzisă păstrarea produselor de curăţare în ambalaje alimentare” — art. 4 lit. d)
16. Cui revin urmărirea și controlul programului de curățare?
Răspuns corect: a) personalului unității responsabil cu supravegherea și controlul infecțiilor nosocomiale
„Urmărirea şi controlul programului de curăţare revin personalului unităţii sanitare” — art. 5 alin. (1)
17. Când se întrețin ustensilele folosite pentru curățare?
Răspuns corect: b) zilnic, după fiecare operațiune de curățare și la sfârșitul zilei de lucru
„Întreţinerea ustensilelor folosite pentru efectuarea curăţării se face zilnic, după fiecare operaţiune de curăţare şi la sfârşitul zilei de lucru” — art. 7 alin. (1)
18. Ce mănuși poartă personalul care curăță și dezinfectează materialul de curățare?
Răspuns corect: c) mănuși de menaj sau mănuși de latex nesterile
„trebuie să poarte mănuşi de menaj sau mănuşi de latex nesterile” — art. 7 alin. (2)
19. Ce trebuie să existe în încăperile de depozitare a produselor de curățare de pe secții?
Răspuns corect: a) chiuvetă cu apă potabilă rece și caldă pentru igiena personalului care face curățarea
„trebuie să existe chiuvetă cu apă potabilă rece şi caldă, dotată pentru igiena personalului care efectuează curăţarea” — art. 6 lit. e)
20. Când se aplică, de regulă, dezinfecția?
Răspuns corect: b) numai după curățare
„Dezinfecţia este procedura care se aplică numai după curăţare” — art. 8 alin. (1)
21. Unde se folosește exclusiv dezinfecția prin căldură uscată sau flambarea?
Răspuns corect: c) în laboratorul de microbiologie
„Dezinfecţia prin căldură uscată sau flambarea este utilizată exclusiv în laboratorul de microbiologie” — art. 10 alin. (1)
22. Ce este interzis potrivit art. 10 alin. (2)?
Răspuns corect: a) flambarea instrumentarului medico-chirurgical
23. La ce temperatură trebuie să se ajungă la dezinfecția prin căldură umedă a lenjeriei și veselei?
Răspuns corect: b) peste 90°C
„cu condiţia atingerii unei temperaturi de peste 90°C” — art. 11
24. Pentru ce este indicată dezinfecția cu raze ultraviolete?
Răspuns corect: c) suprafețe netede și aer în boxe de laborator, săli de operații și alte spații închise
„Dezinfecţia cu raze ultraviolete este indicată în dezinfecţia suprafeţelor netede şi a aerului în boxe de laborator, săli de operaţii” — art. 12 alin. (1)
25. Pentru ce se folosesc biocidele de tip 1 de produs?
Răspuns corect: a) dezinfecția igienică a mâinilor prin spălare sau frecare și a pielii intacte
„în tipul I de produs sunt utilizate pentru: a) dezinfecţia igienică a mâinilor prin spălare” — art. 14 alin. (2)
26. Biocidele de tip 2 de produs sunt utilizate pentru:
Răspuns corect: b) dezinfecția suprafețelor, a dispozitivelor medicale și a lenjeriei
„în tipul 2 de produs sunt utilizate pentru: a) dezinfecţia suprafeţelor; b) dezinfecţia dispozitivelor medicale prin imersie” — art. 14 alin. (3)
27. Care este metoda principală de prevenire a infecțiilor în unitățile sanitare?
Răspuns corect: c) dezinfecția prin mijloace chimice
„Dezinfecţia prin mijloace chimice reprezintă metoda principală de prevenire a infecţiilor în unităţile sanitare” — art. 16
28. Un dezinfectant cu acțiune letală asupra sporilor se numește:
Răspuns corect: b) folosirea în domeniul medical a biocidelor la concentrații active din domeniul casnic
„În domeniul medical nu se utilizează biocide la concentraţii active în domeniul casnic” — art. 17 alin. (2)
30. Cum acționează dezinfectanții prin toxicitate celulară?
Răspuns corect: c) blochează sinteza proteică la nivel citoplasmatic și proteinele de replicare a ADN-ului sau ARN-ului
„conţin substanţe active care blochează sinteza proteică la nivel citoplasmatic” — art. 19
31. Care este prima etapă a sterilizării chimice?
Răspuns corect: a) dezinfecție, cel puțin de nivel mediu, urmată de curățare
„a) dezinfecţie, cel puţin de nivel mediu, urmată de curăţare” — art. 24
32. Cu ce se clătește instrumentarul la finalul sterilizării chimice?
Răspuns corect: b) cu apă sterilă
„a) dezinfecţie, cel puţin de nivel mediu, urmată de curăţare; b) sterilizare chimică prin imersie; c) clătire cu apă sterilă” — art. 24 lit. c)
33. Cât timp se poate folosi soluția chimică de sterilizare în cuve cu capac?
Răspuns corect: c) cel mult 48 de ore de la preparare
„soluţia chimică de sterilizare nu se va folosi mai mult de 48 de ore de la preparare, în cuve cu capac” — art. 26 alin. (1)
34. Cât timp se poate folosi soluția chimică de sterilizare în instalațiile cu ultrasunete?
Răspuns corect: a) maximum 24 de ore
„sau maximum 24 de ore, în cazul utilizării în instalaţii cu ultrasunete” — art. 26 alin. (1)
35. Care este numărul maxim de cicluri de sterilizare cu aceeași soluție chimică?
Răspuns corect: b) 30
„În ambele situaţii, numărul maxim de proceduri (cicluri de sterilizare) este de 30” — art. 26 alin. (1)
36. Cum se verifică soluțiile de sterilizare cu valabilitate mai mare de 48 de ore?
Răspuns corect: c) prin testarea concentrației cu benzi indicatoare speciale la începutul fiecărei noi proceduri
„este obligatorie testarea concentraţiei soluţiei cu benzi indicatoare speciale la începutul fiecărei noi proceduri” — art. 26 alin. (2)
37. Care este ultima etapă a dezinfecției, potrivit art. 28?
Răspuns corect: a) clătirea
„b) dezinfecţia de nivel dorit, în funcţie de suportul ce urmează să fie tratat; c) clătirea.” — art. 28
38. Termenul „antiseptic” se folosește pentru produsele destinate:
Răspuns corect: b) dezinfecției tegumentului și/sau a mâinilor
„Termenul antiseptic se utilizează pentru produsele destinate dezinfecţiei tegumentului şi/sau a mâinilor” — art. 30
39. Ce se notează pe flaconul de antiseptic?
Răspuns corect: c) data deschiderii și data limită până la care produsul poate fi utilizat
„pe flacon se notează data deschiderii şi data limită până la care produsul poate fi utilizat” — art. 31 pct. 4
40. Care dintre următoarele este permisă în cazul antisepticelor?
Răspuns corect: a) alegerea produselor care se folosesc ca atare, fără diluție
„se recomandă alegerea produselor antiseptice care se utilizează ca atare şi nu necesită diluţie” — art. 31 pct. 11
41. În ce situații antisepticul se clătește după fiecare aplicare?
Răspuns corect: b) în neonatologie, pediatrie și la irigarea cavităților
„excepţie fac cele utilizate în neonatologie, pediatrie şi pentru irigarea cavităţilor, la care clătirea este necesară după fiecare aplicare” — art. 31 pct. 13
42. De ce, în general, antisepticul nu se îndepărtează prin clătire după aplicare?
Răspuns corect: c) pentru că se pierde efectul remanent
„după aplicare, antisepticul nu se îndepărtează prin clătire, deoarece se pierde efectul remanent” — art. 31 pct. 13
43. Spălarea igienică a mâinilor cu apă și săpun:
Răspuns corect: a) nu este un substitut pentru dezinfecția igienică a mâinilor
„spălarea igienică a mâinilor nu este un substitut pentru dezinfecţia igienică a mâinilor” — art. 32 pct. 1
44. După ce standard se testează produsul pentru dezinfecția igienică a mâinilor prin frecare?
Răspuns corect: b) EN 1500
„produsul trebuie să fie recomandat pentru uz sanitar şi trebuie să fie testat conform standardului EN 1500” — art. 32 pct. 4
45. Dezinfecția chirurgicală a mâinilor se realizează:
Răspuns corect: c) numai după dezinfecția igienică a mâinilor
„Dezinfecţia chirurgicală a mâinilor prin spălare sau prin frecare este procedura care se realizează numai după dezinfecţia igienică a mâinilor” — art. 32 pct. 5
46. Care este timpul de acțiune al antisepticului înainte de injecții și puncții venoase?
Răspuns corect: a) 15 secunde
„înainte de efectuarea injecţiilor şi puncţiilor venoase, cu un timp de acţiune de 15 secunde” — art. 32 pct. 6 lit. a)
47. Care este timpul minim de acțiune al antisepticului pe zonele bogate în glande sebacee, înaintea intervențiilor chirurgicale?
Răspuns corect: b) minimum 10 minute
„menţinându-se umiditatea acesteia, cu un timp de acţiune de minimum 10 minute” — art. 32 pct. 6 lit. b)
48. Înainte de puncțiile articulare și micile intervenții chirurgicale, timpul de acțiune al antisepticului este de:
Răspuns corect: c) minimum un minut
„precum şi a micilor intervenţii chirurgicale, cu un timp de acţiune de minimum un minut” — art. 32 pct. 6 lit. a)
49. Ce nivel de risc corespunde, conform tabelului de la art. 33, situației „după utilizarea grupului sanitar (WC)”?
50. Ce procedură se recomandă înainte de montarea cateterelor centrale (risc înalt)?
Răspuns corect: b) dezinfecția chirurgicală a mâinilor prin frecare sau spălare
„- dezinfecţia chirurgicală necesită o asepsie de tip a mâinilor prin spălare chirurgical: montarea cateterelor centrale” — art. 33
51. Cât timp se poate folosi o soluție dezinfectantă de lucru după preparare?
Răspuns corect: c) imediat, dar nu mai mult de 48 de ore
„să se utilizeze imediat, dar nu mai mult de 48 de ore de la preparare” — art. 36 lit. f)
52. Ce se face cu un produs dezinfectant a cărui etichetă s-a pierdut?
Răspuns corect: a) nu se mai folosește
„în cazul în care eticheta produsului s-a pierdut, produsul respectiv nu se mai foloseşte” — art. 36 lit. j)
53. Dezinfecția profilactică:
Răspuns corect: b) completează curățarea, dar nu o suplinește și nu poate înlocui sterilizarea
„Dezinfecţia profilactică completează curăţarea, dar nu o suplineşte şi nu poate înlocui sterilizarea” — art. 37 alin. (1)
54. Când se practică dezinfecția în focar față de curățare?
Răspuns corect: c) înainte de instituirea măsurilor de curățare
„dezinfecţia se practică înainte de instituirea măsurilor de curăţare” — art. 37 alin. (3)
55. Ce înregistrează personalul în graficul zilnic orar din fiecare încăpere în care se fac curățare și dezinfecție?
Răspuns corect: a) tipul operațiunii, ora de efectuare și semnătura
„personalul responsabil va înregistra tipul operaţiunii, ora de efectuare şi semnătura” — art. 37 alin. (9)
56. Împotriva căror micobacterii trebuie să fie eficace procesul pentru dispozitivele medicale invazive?
Răspuns corect: b) M. terrae și M. avium
„procesul trebuind să fie eficace împotriva M. terrae şi M. avium” — art. 39
57. În ce categorie intră acele și seringile, cateterele cardiace și urinare?
Răspuns corect: c) critice
„tuburile de dren, implanturile, acele şi seringile, cateterele cardiace şi urinare” — art. 40 lit. a)
58. Laringoscoapele, tuburile endotraheale și termometrele intră în categoria:
Răspuns corect: a) semicritice
„laringoscoapele, tuburile endotraheale, echipamentul de anestezie şi respiraţie asistată, diafragmele, termometrele de sticlă” — art. 40 lit. b)
59. Stetoscoapele, ploștile și manșeta tensiometrului sunt considerate:
Răspuns corect: b) noncritice
„În această categorie intră: stetoscoape, ploşti, urinare, manşeta de la tensiometru” — art. 40 lit. c)
60. Cum se încadrează suprafețele inerte din secții stropite cu sânge sau fecale?
Răspuns corect: c) semicritice
„Suprafeţele inerte din secţii şi laboratoare, stropite cu sânge, fecale sau cu alte secreţii” — art. 40 lit. b)
61. Pavimentele, pereții și mobilierul de spital se încadrează în categoria:
Răspuns corect: a) noncritice
„Suprafeţele inerte, cum sunt pavimentele, pereţii, mobilierul de spital, obiectele sanitare ş.a., se încadrează în categoria noncritice” — art. 40 lit. c)
62. Ce cantitate de soluție dezinfectantă se folosește pentru înmuierea lenjeriei contaminate?
Răspuns corect: b) 4 litri de soluție la 1 kg de lenjerie
„Lenjerie contaminată Înmuiere în Se pot folosi maşini de spălat (murdărită cu excre- 4 litri de automate” — art. 41
63. Ce tip de produs biocid se folosește pentru dezinfecția veselei și tacâmurilor?
Răspuns corect: c) tipul de produs 4
„de consum, produs biocid care se încadrează în echipamente tipul de produs 4.” — art. 41
64. Ce detergenți NU se folosesc pentru curățarea instrumentarului?
Răspuns corect: a) detergenții casnici, anionici
„Nu se utilizează detergenţii casnici, anionici pentru curăţarea instrumenta-” — art. 41
65. Ce regulă se respectă la procesarea termometrelor?
Răspuns corect: b) nu se amestecă termometrele orale cu cele rectale
„- A nu se amesteca în timpul procesării termometrele orale cu cele rectale” — art. 41
66. Ce se interzice la dezinfecția aerului din spațiile închise?
Răspuns corect: c) utilizarea aldehidelor de orice natură
„înalt, lipsite de toxicitate; se interzice utilizarea aldehidelor de orice natură” — art. 41
67. Ce se toarnă în sifoanele de pardoseală?
Răspuns corect: a) un produs dezinfectant de nivel scăzut
„Sifoane de Se toarnă un produs pardoseală, sifoane dezinfectant de de scurgere nivel scăzut” — art. 41
68. În care dintre următoarele locuri este obligatorie dezinfecția curentă și/sau terminală numai cu dezinfectanți de nivel înalt?
Răspuns corect: b) blocul operator și blocul de nașteri
„secţii de oncologie şi onco-hematologie; e) blocul operator, blocul de naşteri;” — art. 42 lit. e)
69. Ce prevede normele despre dispozitivele și materialele de unică folosință?
Răspuns corect: c) este interzisă reprocesarea lor în vederea reutilizării
„Este interzisă reprocesarea în vederea reutilizării a dispozitivelor şi materialelor de unică folosinţă” — art. 47
70. A cui obligație permanentă este obținerea și menținerea stării de sterilitate până la utilizare?
Răspuns corect: a) a unităților sanitare
„Obţinerea stării de sterilitate, precum şi menţinerea ei până la momentul utilizării reprezintă o obligaţie permanentă a unităţilor sanitare” — art. 45
71. Care este metoda de elecție de sterilizare, dacă dispozitivul o suportă?
Răspuns corect: b) sterilizarea cu vapori de apă saturați sub presiune
„Sterilizarea cu vapori de apă saturaţi sub presiune trebuie să fie metoda de elecţie” — art. 57
72. Unde se consemnează procedurile de sterilizare chimică?
Răspuns corect: c) în Registrul de sterilizare chimică
73. Când este obligatorie utilizarea indicatorilor biologici la autoclavă?
Răspuns corect: a) când sterilizatorul nu are sistem de înregistrare automată a ciclului
„În această situaţie este obligatorie utilizarea indicatorilor biologici (bacteriologici)” — art. 64
74. Ce se întâmplă cu materialul la care virarea culorii indicatorilor nu s-a realizat?
Răspuns corect: b) se consideră nesterilizat și nu se utilizează
„Materialul se consideră nesterilizat şi nu se utilizează când virarea culorii indicatorilor nu s-a realizat” — art. 68
75. Ce valoare a umidității textilelor indică o uscare bună la noile tipuri de autoclave?
Răspuns corect: c) sub 1%
„indică valori sub 5% (pentru autoclavele româneşti) sau 1% (pentru noile tipuri de autoclave)” — art. 70 alin. (2)
76. Ce greutate are testul de tifon împăturit din casoleta-test pentru controlul umidității?
Răspuns corect: a) circa 20 g
„se plasează teste de tifon împăturit, cu o greutate de circa 20 g, în casoletă” — art. 70 alin. (1)
77. Ce eficiență trebuie să aibă filtrul de la supapa de admisie a aerului la autoclavă?
Răspuns corect: b) 99,998% pentru particule de 0,3 micro
„Eficienţa filtrului trebuie să fie de 99,998% pentru particule de ordinul de mărime 0,3 micro” — art. 71
78. Ce se notează pe eticheta cutiilor și casoletelor sterilizate la autoclavă?
Răspuns corect: c) data, ora, sterilizatorul și persoana care a efectuat sterilizarea
„se etichetează notându-se data, ora, sterilizatorul cu abur sub presiune la care s-a efectuat sterilizarea” — art. 73
79. Ce verifică testul Bowie Dick?
Răspuns corect: a) calitatea penetrării aburului
„Verificarea calităţii penetrării aburului se realizează zilnic, înainte de efectuarea primei sterilizări, cu ajutorul testului Bowie Dick” — art. 75
80. La ce temperatură și cât timp se menține ciclul pentru testul Bowie Dick?
Răspuns corect: b) 134°C, cel puțin 3,5 minute
„cu menţinerea temperaturii de 134° C timp de cel puţin 3,5 minute” — art. 76 alin. (2)
81. Ce înălțime are pachetul-test de prosoape pentru testul Bowie Dick?
Răspuns corect: c) 27,5 cm
„care se pun unul peste altul realizând o înălţime de 27,5 cm” — art. 76 alin. (1)
82. Ce indică apariția unor pete mai clare pe hârtia-test Bowie Dick?
Răspuns corect: a) pungi de aer; sterilizarea nu a fost eficientă și sterilizatorul nu se utilizează
„În această situaţie, sterilizarea nu a fost eficientă, sterilizatorul nu trebuie utilizat şi se apelează la tehnician pentru verificare” — art. 76 alin. (3)
83. Cât de des se face testul Bowie Dick la autoclavele care sterilizează instrumentar?
Răspuns corect: b) cel puțin o dată pe săptămână
„cel puţin o dată pe săptămână, la autoclavele care sterilizează instrumentar” — art. 77 lit. b)
84. Când se citește rezultatul indicatorului biologic pe suport de bumbac trimis la laborator?
Răspuns corect: c) la 7 zile
„unde este extras, însămânţat şi incubat; citirea se face la 7 zile” — art. 78 pct. 1
85. Ce indică virajul la galben al indicatorului de pH din fiolele-test cu spori?
Răspuns corect: a) o sterilizare sub parametrii de eficiență optimă
„virajul la galben al indicatorului de pH şi o uşoară opalescenţă a conţinutului indică o sterilizare sub parametrii de eficienţă optimă” — art. 78 pct. 3
86. Cât se menține sterilitatea materialelor din casolete cu colier, ținute închise?
Răspuns corect: b) 24 de ore de la sterilizare
„sau în casolete cu colier este de 24 de ore de la sterilizare” — art. 79 alin. (1)
87. Cât se menține sterilitatea materialelor în pungi hârtie-plastic sudate, cu ambalaj intact?
Răspuns corect: c) două luni
„Durata menţinerii sterilităţii materialelor ambalate în pungi hârtie plastic sudate este de două luni de la sterilizare” — art. 79 alin. (2)
88. Cât se menține sterilitatea materialelor ambalate în hârtie specială, în două straturi?
Răspuns corect: a) o lună
„(ambalaj în două straturi de hârtie, fără soluţii de continuitate) este de o lună de la sterilizare” — art. 79 alin. (3)
89. Cât de des se face, cel puțin, întreținerea autoclavelor de către tehnicianul autorizat?
Răspuns corect: b) o dată pe trimestru
„cu periodicitatea recomandată de producătorul aparatului, dar cel puţin o dată pe trimestru” — art. 81
90. Care este distanța maximă de la autoclava pentru apă sterilă la punctul de distribuție?
Răspuns corect: c) 20 m
„distanţa maximă de la autoclavă la punctul de distribuţie nu va depăşi 20 m” — art. 89 lit. a)
91. La ce presiune și cât timp se sterilizează apa pentru spălarea chirurgicală?
Răspuns corect: a) 1,5 bari, 30 de minute
„la o presiune de sterilizare de 1,5 bari şi un timp de sterilizare de 30 de minute” — art. 88
92. Unde se efectuează sterilizarea cu oxid de etilenă?
Răspuns corect: b) numai în stația centrală de sterilizare
„Sterilizarea cu oxid de etilenă se efectuează numai în staţia centrală de sterilizare” — art. 90 alin. (2)
93. Ce este interzis în privința sterilizării cu oxid de etilenă?
Răspuns corect: c) folosirea ei pentru materialul medico-chirurgical în urgență
„Este interzisă utilizarea sterilizării cu oxid de etilenă pentru sterilizarea materialului medico-chirurgical în urgenţă” — art. 90 alin. (3)
94. Care este timpul de sterilizare la programul cu oxid de etilenă la 55°C?
Răspuns corect: a) 60 de minute
„temperatura de 55°C, presiune subatmosferică, timp de sterilizare 60 de minute” — art. 92 lit. b)
95. Cu ce spori se fac testele biologice la fiecare ciclu de sterilizare cu oxid de etilenă?
Răspuns corect: b) Bacillus subtillis
„utilizarea pentru fiecare ciclu a testelor biologice (bacteriologice) cu spori de Bacillus subtillis” — art. 95 lit. c)
96. Sub ce valoare trebuie să scadă conținutul de gaz pentru ca materialele sterilizate cu oxid de etilenă să fie utilizate?
Răspuns corect: c) 2 ppm (2 mg/kg)
„doar după ce conţinutul în gaz a scăzut sub 2 ppm (2 mg/kg)” — art. 97
97. Cât durează desorbția pentru materialele din poliamide, la aparatele fără desorbție inclusă în ciclu?
Răspuns corect: a) 16 săptămâni
„de 16 săptămâni, pentru materiale fabricate din poliamide” — art. 100 lit. a)
98. Care este agentul de sterilizare la sterilizatoarele cu abur la temperaturi joase și presiune subatmosferică?
Răspuns corect: b) formaldehida
„agentul de sterilizare este formaldehida, utilizată în procesul care are loc la presiune subatmosferică” — art. 101 alin. (1)
99. Care este timpul de sterilizare la programul cu abur și formaldehidă la 65°C?
Răspuns corect: c) 30 de minute
„temperatura de 65°C, presiune subatmosferică, timp de sterilizare 30 de minute” — art. 103 lit. c)
100. Cum se stochează formaldehida pentru sterilizare?
Răspuns corect: a) în stare lichidă, în doze de sticlă dimensionate pentru un singur ciclu
„Formaldehida este stocată în stare lichidă în doze de sticlă dimensionate pentru un singur ciclu de sterilizare” — art. 106
101. Cine controlează periodic concentrația formaldehidei în aer?
Răspuns corect: b) serviciul tehnic al spitalului
„Este obligatoriu controlul periodic al concentraţiei în aer a formaldehidei prin serviciul tehnic al spitalului” — art. 112
102. Cât durează faza de sterilizare la aer cald la 160°C?
Răspuns corect: c) două ore
„c) faza de sterilizare, durata fiind în funcţie de temperatură: - 180° C, o oră; sau - 160° C, două ore;” — art. 113 alin. (2)
103. De când se măsoară timpul de sterilizare la sterilizatorul cu aer cald?
Răspuns corect: a) din momentul atingerii temperaturii de sterilizare în interiorul încărcăturii
„Timpul de sterilizare se măsoară din momentul atingerii temperaturii de sterilizare în interiorul încărcăturii” — art. 113 alin. (3)
104. Pentru ce materiale este recomandată sterilizarea cu aer cald?
Răspuns corect: b) uleiuri, vaseline, pudre, seringi din sticlă, ace, articole din sticlă
105. Ce marcaj trebuie să poarte sterilizatoarele cu plasmă?
Răspuns corect: c) marcaj de conformitate CE
„privind stabilirea condiţiilor de introducere pe piaţă şi de punere în funcţiune a dispozitivelor medicale şi să fie purtătoare de marcaj de conformitate CE” — art. 114 alin. (2)
106. Ce cuprinde Anexa nr. 1 la normele tehnice?
Răspuns corect: a) lista substanțelor chimice active permise în produsele dezinfectante în Comunitatea Europeană
„substanţelor chimice active permise în produsele dezinfectante în Comunitatea Europeană” — Anexa 1
107. Care dintre următoarele substanțe figurează în Anexa nr. 1 (substanțe active permise în dezinfectante)?
Răspuns corect: b) Sodium hypochlorite (hipoclorit de sodiu)
Răspuns corect: c) Inventarul European al Substanțelor Comerciale Existente
„*)EINECS = Inventarul European al Substanţelor Comerciale Existente” — Anexa 1
109. Ce reglementează standardul SR EN 1499:2000 din Anexa nr. 2?
Răspuns corect: a) dezinfecția igienică a mâinilor prin spălare
„SR EN 1499:2000 Antiseptice şi dezinfectante chimice. Dezinfecţia igienică a mâinilor prin spălare” — Anexa 2
110. La ce se referă standardul SR EN 867-3:2003 din Anexa nr. 2?
Răspuns corect: b) indicatorii de Clasa B utilizați în testul Bowie și Dick
„Partea 3: Specificaţie pentru indicatorii de Clasa B utili- zaţi în testul Bowie şi Dick” — Anexa 2
111. Care standard din Anexa nr. 2 privește sterilizatoarele cu abur și formaldehidă la temperatură joasă?
Răspuns corect: c) SR EN 14180:2004
„SR EN 14180:2004 Sterilizatoare pentru scopuri medicale. Sterilizatoare cu abur şi formaldehidă la temperatură joasă” — Anexa 2
Subiecte cu răspuns scris
1. Definiți curățarea, conform Ordinului nr. 261/2007.
Curățarea este etapa preliminară obligatorie, permanentă și sistematică în cadrul oricărei activități sau proceduri de îndepărtare a murdăriei (materie organică și anorganică) de pe suprafețe (inclusiv tegumente) sau obiecte, prin operațiuni mecanice sau manuale, utilizându-se agenți fizici și/sau chimici, astfel încât activitatea medicală să se desfășoare în condiții optime de securitate.
„curăţare - etapa preliminară obligatorie, permanentă şi sistematică în cadrul oricărei activităţi sau proceduri de îndepărtare a murdăriei” — art. 1
Cum ai răspuns?
2. Definiți dezinfecția și sterilizarea.
Dezinfecția este procedura de distrugere a microorganismelor patogene sau nepatogene de pe orice suprafețe (inclusiv tegumente), cu agenți fizici și/sau chimici. Sterilizarea este operațiunea prin care sunt eliminate sau omorâte microorganismele, inclusiv cele în stare vegetativă, de pe obiectele inerte contaminate; rezultatul este starea de sterilitate, iar probabilitatea teoretică a existenței microorganismelor trebuie să fie mai mică sau egală cu 10^-6.
„sterilizare - operaţiunea prin care sunt eliminate sau omorâte microorganismele, inclusiv cele aflate în stare vegetativă, de pe obiectele inerte contaminate” — art. 1
Cum ai răspuns?
3. Enumerați și caracterizați nivelurile de dezinfecție.
Nivelurile sunt: sterilizarea chimică; dezinfecția de nivel înalt – distruge bacteriile, fungii, virusurile și un număr de spori bacterieni până la 10^-4; dezinfecția de nivel intermediar (mediu) – distruge bacteriile în formă vegetativă, inclusiv Mycobacterium tuberculosis nesporulat, fungii și virusurile, fără acțiune asupra sporilor; dezinfecția de nivel scăzut – distruge majoritatea bacteriilor în formă vegetativă, unii fungi și unele virusuri, fără acțiune asupra micobacteriilor, sporilor, virușilor fără înveliș și mucegaiurilor.
„dezinfecţie de nivel înalt - procedura de dezinfecţie prin care se realizează distrugerea bacteriilor, fungilor, virusurilor şi a unui număr de spori bacterieni până la 10^-4” — art. 1, art. 21
Cum ai răspuns?
4. Enumerați regulile fundamentale de utilizare a produselor folosite la curățare.
Se respectă toate recomandările producătorului; se respectă normele generale de protecție a muncii; este interzis amestecul produselor; este interzisă păstrarea produselor de curățare în ambalaje alimentare; produsele se distribuie la locul de utilizare (secții, compartimente) în ambalajul original sau în recipiente special destinate, etichetate cu identificarea produsului.
„c) este interzis amestecul produselor; d) este interzisă păstrarea produselor de curăţare în ambalaje alimentare;” — art. 4
Cum ai răspuns?
5. Ce condiții trebuie să îndeplinească încăperile de depozitare a produselor și ustensilelor de curățare de pe secții?
Pavimentul și pereții trebuie să fie impermeabili și ușor de curățat; să existe aerisire naturală și iluminat corespunzător; spațiul să permită aranjarea în ordine a materialelor; să existe chiuvetă cu apă potabilă rece și caldă pentru igiena personalului; chiuvetă sau bazin pentru dezinfecția și spălarea ustensilelor; suport uscător pentru mănuși de menaj, mopuri, perii; pubelă și saci colectori de unică folosință pentru deșeuri.
„trebuie să existe suport uscător pentru mănuşile de menaj, mopurile, periile şi alte ustensile” — art. 6 lit. e)
Cum ai răspuns?
6. Cum se întrețin ustensilele folosite pentru curățare și ce echipament poartă personalul?
Ustensilele se întrețin zilnic, după fiecare operațiune de curățare și la sfârșitul zilei de lucru: se spală, se curăță, se dezinfectează și se usucă; ustensilele complexe se tratează după recomandările producătorului. Personalul care curăță și dezinfectează materialul de curățare poartă mănuși de menaj sau mănuși de latex nesterile.
„ustensilele utilizate se spală, se curăţă, se dezinfectează şi se usucă” — art. 7
Cum ai răspuns?
7. Enumerați criteriile de utilizare și păstrare corectă a produselor antiseptice.
Antisepticul se folosește numai în scopul autorizat, cu indicațiile de pe etichetă și cu concentrația și timpul de contact din autorizație; pe flacon se notează data deschiderii și data limită de utilizare; flaconul se deschide și se închide corect și nu se atinge gura lui; sunt interzise transvazarea, recondiționarea flaconului, completarea unui flacon pe jumătate golit și amestecarea sau folosirea succesivă a două antiseptice; după aplicare nu se clătește (excepție neonatologie, pediatrie, irigarea cavităților); se păstrează în flacoanele originale, la adăpost de lumină și departe de surse de căldură.
„este interzisă amestecarea, precum şi utilizarea succesivă a două produse antiseptice diferite” — art. 31
Cum ai răspuns?
8. Care sunt timpii de acțiune ai antisepticului la aplicarea pe piele?
Pe suprafețele cutanate sărace în glande sebacee: înainte de injecții și puncții venoase – 15 secunde; înainte de puncțiile articulației, cavităților corpului și organelor cavitare și a micilor intervenții chirurgicale – minimum un minut. Pe suprafețele bogate în glande sebacee, înaintea tuturor intervențiilor chirurgicale, antisepticul se aplică de mai multe ori, menținând umiditatea, cu un timp de acțiune de minimum 10 minute.
„înaintea tuturor intervenţiilor chirurgicale se aplică de mai multe ori pe zona care urmează a fi incizată” — art. 32 pct. 6
Cum ai răspuns?
9. În ce situații se face spălarea mâinilor sau dezinfecția igienică prin frecare (nivel de risc minim)?
Când mâinile sunt vizibil murdare; la începutul și la sfârșitul programului de lucru; înainte și după scoaterea mănușilor (sterile sau nesterile); înainte și după activitățile de curățare; înainte și după contactul cu pacienții; după utilizarea grupului sanitar (WC).
„- înainte şi după contactul cu pacienţii - după utilizarea grupului sanitar (WC)” — art. 33
Cum ai răspuns?
10. Enumerați criteriile de utilizare și păstrare corectă a produselor dezinfectante.
Produsul se folosește numai în scopul autorizat, cu indicațiile de pe etichetă și cu concentrația și timpul de contact din autorizație; se ține cont de incompatibilități; niciodată nu se amestecă produse diferite; soluția se face în cantitatea strict necesară și se folosește imediat, dar nu mai mult de 48 de ore de la preparare; se prepară cu un sistem de dozare gradat; pe flacon se notează data preparării; produsul fără etichetă nu se mai folosește; manipularea se face cu echipament de protecție; se păstrează în flacoanele originale, la adăpost de lumină și departe de surse de căldură.
„este de preferat ca soluţia respectivă să se facă în cantitatea strict necesară şi să se utilizeze imediat, dar nu mai mult de 48 de ore de la preparare” — art. 36
Cum ai răspuns?
11. Ce trebuie să cuprindă graficul zilnic orar din încăperile în care se face curățare și dezinfecție și ce trebuie să cunoască personalul?
În fiecare încăpere în care se fac operațiuni de curățare și dezinfecție trebuie să existe obligatoriu un grafic zilnic orar, în care personalul responsabil înregistrează tipul operațiunii, ora de efectuare și semnătura. Aceste persoane trebuie să cunoască în orice moment denumirea dezinfectantului utilizat, data preparării soluției de lucru, timpul de acțiune și concentrația de lucru.
„aceste persoane trebuie să cunoască în orice moment denumirea dezinfectantului utilizat, data preparării soluţiei de lucru şi timpul de acţiune, precum şi concentraţia de lucru” — art. 37 alin. (9)
Cum ai răspuns?
12. Cum sunt clasificate suprafețele, instrumentarul și echipamentele? Dați câte un exemplu.
Critice – vin în contact cu sau penetrează țesuturile corpului, inclusiv sistemul vascular (de exemplu instrumentarul chirurgical, acele și seringile, cateterele). Semicritice – vin în contact cu mucoasele intacte sau cu pielea cu soluții de continuitate (de exemplu laringoscoapele, tuburile endotraheale, termometrele). Noncritice – nu vin frecvent în contact cu pacientul sau doar cu pielea intactă (de exemplu stetoscoapele, ploștile, manșeta tensiometrului); suprafețele inerte (pavimente, pereți, mobilier) sunt tot noncritice.
„critice- cele care vin în contact cu sau penetrează ţesuturile corpului uman, inclusiv sistemul vascular, în mod normal sterile” — art. 40
Cum ai răspuns?
13. În ce situații este obligatorie dezinfecția curentă și/sau terminală numai cu dezinfectanți de nivel înalt?
În secțiile de spitalizare a bolilor transmisibile; în focarele de infecții nosocomiale; în situațiile de risc epidemiologic; în secțiile cu risc înalt (imunodeprimați, arși, neonatologie, prematuri, grefe/transplant, oncologie și onco-hematologie); în blocul operator și blocul de nașteri; în reanimare și terapie intensivă; în serviciile de urgență, ambulanță și locul unde se triază lenjeria; în orice altă situație de risc epidemiologic identificată.
„secţiile cu risc înalt: secţii unde sunt asistaţi pacienţi imunodeprimaţi, arşi, neonatologie, prematuri” — art. 42
Cum ai răspuns?
14. Care sunt etapele sterilizării chimice și ce limite are soluția chimică de sterilizare?
Etapele sunt: dezinfecție, cel puțin de nivel mediu, urmată de curățare; sterilizare chimică prin imersie; clătire cu apă sterilă. Soluția nu se folosește mai mult de 48 de ore de la preparare în cuve cu capac sau maximum 24 de ore în instalații cu ultrasunete, iar numărul maxim de cicluri este 30.
„soluţia chimică de sterilizare nu se va folosi mai mult de 48 de ore de la preparare, în cuve cu capac” — art. 24, art. 26
Cum ai răspuns?
15. Ce date se trec obligatoriu în Registrul de sterilizare chimică?
Produsul utilizat și concentrația de lucru; data și ora preparării soluției de lucru; ora începerii fiecărui ciclu de sterilizare; lista dispozitivelor medicale sterilizate la fiecare procedură; ora încheierii fiecărui ciclu; numele și semnătura persoanei responsabile de efectuarea sterilizării.
„în care se vor completa în mod obligatoriu următoarele date: a) produsul utilizat şi concentraţia de lucru;” — art. 56 alin. (2)
Cum ai răspuns?
16. Descrieți testul Bowie Dick: ce verifică, cum se face și când se folosește.
Testul verifică calitatea penetrării aburului, zilnic, înainte de prima sterilizare. Pachetul-test are prosoape de bumbac de 30/30 cm puse unul peste altul până la 27,5 cm, cu hârtia-test la mijloc, ambalat etanș și plasat singur în mijlocul autoclavei; se face un ciclu complet la 134°C, cel puțin 3,5 minute. Schimbarea uniformă a culorii arată un ciclu eficient; petele mai clare arată pungi de aer, iar sterilizatorul nu se folosește. Se utilizează zilnic dacă se sterilizează textile, cel puțin o dată pe săptămână la autoclavele pentru instrumentar și după fiecare reparație.
„Pachetul-test astfel confecţionat se plasează singur în mijlocul incintei autoclavei” — art. 75–77
Cum ai răspuns?
17. Care este durata menținerii sterilității materialelor sterilizate cu abur, în funcție de ambalaj?
În cutii metalice perforate sau casolete cu colier – 24 de ore de la sterilizare, dacă rămân închise; în pungi hârtie-plastic sudate – două luni, dacă ambalajul rămâne integru; în hârtie specială (două straturi, fără soluții de continuitate) – o lună de la sterilizare.
„Durata menţinerii sterilităţii materialelor ambalate în cutii metalice perforate sau în casolete cu colier este de 24 de ore de la sterilizare” — art. 79
Cum ai răspuns?
18. Cum se evaluează eficacitatea sterilizării cu abur la fiecare ciclu și zilnic?
La fiecare ciclu se urmăresc și se notează temperatura și presiunea pentru fiecare fază sau se analizează diagrama și se citește virarea culorii indicatorului de pe banda adezivă și a indicatorului „integrator”. Zilnic se controlează penetrarea aburului cu testul Bowie Dick și se face controlul cu indicator biologic (Bacillus stearothermophyllus) la autoclavele din stațiile centrale sau la cele fără dispozitiv automat de înregistrare.
„a) se controlează calitatea penetrării aburului cu ajutorul testului Bowie Dick;” — art. 80
Cum ai răspuns?
19. Ce interdicții prevăd normele pentru sterilizarea cu oxid de etilenă?
Este interzisă sterilizarea cu oxid de etilenă a materialului medico-chirurgical în urgență; este interzisă sterilizarea materialului a cărui compoziție nu este cunoscută; este interzisă resterilizarea echipamentului din policlorură de vinil sterilizat inițial cu radiații ionizante sau raze gamma; este interzis fumatul în încăperile unde se folosește oxidul de etilenă, care se ventilează permanent cu aer proaspăt.
„Este interzisă sterilizarea cu oxid de etilenă a materialului medico-chirurgical a cărui compoziţie nu este cunoscută” — art. 90 alin. (3)–(6)
Cum ai răspuns?
20. Descrieți fazele și parametrii sterilizării cu aer cald.
Ciclul complet are faza de încălzire, faza de latență (omogenizare), faza de sterilizare și faza de răcire și durează 4–5 ore. Faza de sterilizare durează o oră la 180°C sau două ore la 160°C, iar timpul se măsoară din momentul atingerii temperaturii în interiorul încărcăturii. Verificarea se face cu indicatori fizico-chimici, indicatori „integratori” și indicatori biologici (Bacillus subtillis).
„Un ciclu complet de sterilizare durează 4-5 ore.” — art. 113
Cum ai răspuns?
21. Ce conțin cele două anexe la normele tehnice?
Anexa nr. 1 cuprinde lista substanțelor chimice active permise în produsele dezinfectante în Comunitatea Europeană, cu numărul CE și numărul CAS (de exemplu etanol, peroxid de hidrogen, hipoclorit de sodiu). Anexa nr. 2 cuprinde lista standardelor din România aplicabile în unitățile sanitare în domeniul curățării, dezinfecției și sterilizării (de exemplu SR EN 1499 și SR EN 1500 pentru dezinfecția igienică a mâinilor). Ambele se actualizează periodic, prin ordin al ministrului sănătății publice.
„Anexele nr. 1 "Lista substanţelor chimice active permise în produsele dezinfectante în Comunitatea Europeană" şi nr. 2 "Lista standardelor din România aplicabile în unităţile sanitare” — art. 2 din ordin; Anexele 1–2
Cum ai răspuns?
Întrebările sunt de antrenament, făcute din textul actului valabil la 17 octombrie 2026. Nu sunt subiecte oficiale de concurs. Ai găsit o greșeală? Scrie-ne.
Site-ul merge la fel și fără.
Am vrea să numărăm vizitele, ca să știm ce pagini sunt utile. Statisticile nu pornesc până nu accepți. Ce se pune, exact.