Ordinul ministrului sănătăţii publice nr. 261/2007
(*actualizat
132 întrebări cu răspuns Textul integral (de pe Portalul Legislativ)
Rezumat de învățat
Ordinul nr. 261/2007 aprobă Normele tehnice privind curățarea, dezinfecția și sterilizarea în unitățile sanitare publice și private. Stabilește cum se curăță, cum se dezinfectează suprafețele, mâinile și instrumentarul și cum se sterilizează și se controlează sterilizarea. Se cere des la concursurile pentru infirmiere, îngrijitoare, asistenți medicali și registratori medicali din spitale.
Esențialul, în două minute
- Ordinul aprobă Normele tehnice privind curățarea, dezinfecția și sterilizarea în unitățile sanitare publice și private (art. 1 din ordin).
- Dezinfecția se aplică numai după curățare și completează curățarea, dar nu o suplinește și nu poate înlocui sterilizarea (art. 8, art. 37).
- Nivelul înalt distruge spori până la 10^-4, nivelul mediu nu acționează pe spori, iar sterilizarea cere o probabilitate ≤ 10^-6 (art. 1).
- Suporturile sunt critice (penetrează țesuturile), semicritice (mucoase intacte, piele lezată) și noncritice (piele intactă, pavimente, mobilier) (art. 40).
- Soluția dezinfectantă de lucru se folosește cel mult 48 de ore; soluția de sterilizare chimică 48 de ore în cuve cu capac, 24 de ore la ultrasunete, maximum 30 de cicluri (art. 26, art. 36).
- Antisepticul acționează 15 secunde la injecții, minimum un minut la puncții și minimum 10 minute înaintea intervențiilor chirurgicale (art. 32).
- Testul Bowie Dick verifică penetrarea aburului: zilnic înainte de prima sterilizare, la 134°C, cel puțin 3,5 minute (art. 75–76).
- Sterilitatea durează 24 de ore în casolete închise, două luni în pungi sudate și o lună în hârtie specială (art. 79).
Capcane la grilă
- Nu confunda tipul 1 de biocid (mâini, piele intactă) cu tipul 2 (suprafețe, dispozitive, lenjerie) și cu tipul 4 (veselă) (art. 14, art. 41).
- Nu confunda dezinfecția profilactică (după curățare) cu dezinfecția în focar (înainte de curățare) (art. 37).
- Nu confunda Bacillus stearothermophyllus (abur, formaldehidă) cu Bacillus subtillis (oxid de etilenă, aer cald) (art. 78, art. 95, art. 108, art. 113).
- Nu confunda Bowie Dick zilnic (autoclave cu textile) cu cel puțin săptămânal (autoclave cu instrumentar) (art. 77).
- Nu confunda spălarea mâinilor cu apă și săpun cu dezinfecția igienică: prima nu o înlocuiește pe a doua (art. 32).
Cum înveți mai repede: citește o secțiune, răspunde la întrebările de sub ea fără să te uiți în text, apoi bifeaz-o. Secțiunile bifate se strâng; progresul rămâne salvat în browserul tău.
Bifele se țin doar în acest browser. Fă-ți cont gratuit (doar e-mailul sau Google) ca să le ai pe orice dispozitiv.
Ordinul și anexele (art. 1–5 din ordin)
- Ce aprobă: Normele tehnice privind curățarea, dezinfecția și sterilizarea în unitățile sanitare publice și private, din anexa ordinului art. 1.
- Anexele normelor: Anexa nr. 1 – lista substanțelor chimice active permise în produsele dezinfectante în Comunitatea Europeană; Anexa nr. 2 – lista standardelor din România aplicabile; se actualizează periodic, prin ordin al ministrului sănătății publice art. 2.
- Ce abrogă: Ordinul nr. 185/2003 privind curățenia, dezinfecția, sterilizarea și păstrarea sterilității art. 3.
- Cine aplică: direcțiile de specialitate ale Ministerului Sănătății Publice, unitățile sanitare publice și private, autoritățile de sănătate publică județene și a municipiului București și Inspecția Sanitară de Stat art. 4.
1. Ce aprobă Ordinul nr. 261/2007?
Răspuns corect: a) Normele tehnice privind curățarea, dezinfecția și sterilizarea în unitățile sanitare publice și private
„Se aprobă Normele tehnice privind curăţarea, dezinfecţia şi sterilizarea în unităţile sanitare publice şi private” — art. 1 din ordin
2. Ce ordin a fost abrogat la intrarea în vigoare a normelor tehnice aprobate prin Ordinul nr. 261/2007?
Răspuns corect: b) Ordinul ministrului sănătății și familiei nr. 185/2003
„se abrogă Ordinul ministrului sănătăţii şi familiei nr. 185/2003” — art. 3 din ordin
3. Cum se actualizează anexele nr. 1 și nr. 2 la normele tehnice?
Răspuns corect: c) Periodic, prin ordin al ministrului sănătății publice, în acord cu reglementările europene
„la normele tehnice se actualizează periodic, prin ordin al ministrului sănătăţii publice, în acord cu reglementările europene în domeniu” — art. 2 din ordin
4. Conform definiției din norme, curățarea este:
Răspuns corect: a) etapa preliminară obligatorie, permanentă și sistematică de îndepărtare a murdăriei de pe suprafețe sau obiecte
„curăţare - etapa preliminară obligatorie, permanentă şi sistematică în cadrul oricărei activităţi sau proceduri de îndepărtare a murdăriei” — art. 1
Definiții (art. 1 din norme)
Curățare, dezinfecție, produse
- Curățare – etapa preliminară obligatorie, permanentă și sistematică de îndepărtare a murdăriei (materie organică și anorganică) de pe suprafețe (inclusiv tegumente) sau obiecte, prin operațiuni mecanice sau manuale, cu agenți fizici și/sau chimici art. 1.
- Dezinfecție – procedura de distrugere a microorganismelor patogene sau nepatogene de pe orice suprafețe (inclusiv tegumente), cu agenți fizici și/sau chimici art. 1.
- Produse biocide – substanțe active și preparate care distrug, împiedică, fac inofensive sau previn acțiunea organismelor dăunătoare, prin mijloace chimice sau biologice art. 1.
- Substanță activă – o substanță sau un microorganism, inclusiv un virus sau o ciupercă (fung), cu acțiune asupra ori împotriva organismelor dăunătoare art. 1.
- Produs detergent-dezinfectant – conține substanțe care curăță și substanțe care dezinfectează; are acțiune dublă art. 1.
- Antiseptic – produsul care previne sau împiedică multiplicarea ori inhibă activitatea microorganismelor, pentru prevenirea sau limitarea infecției la nivelul țesuturilor art. 1.
- Biofilm – capacitatea unui agent microbiologic de a adera și a se fixa de o suprafață imersată prin secreția unor polimeri, îngreunând accesul substanțelor antimicrobiene art. 1.
- Materiovigilență – obligația de a declara incidentele sau riscurile de incidente legate de utilizarea dispozitivelor medicale art. 1.
- Autorizație / înregistrare – actele administrative prin care un produs biocid (respectiv un produs biocid cu risc scăzut, la înregistrare) poate fi plasat pe piață în România art. 1.
Nivelurile de dezinfecție și sterilizarea
- Dezinfecție de nivel înalt – distruge bacteriile, fungii, virusurile și un număr de spori bacterieni până la 10^-4 art. 1.
- Dezinfecție de nivel intermediar (mediu) – distruge bacteriile în formă vegetativă, inclusiv Mycobacterium tuberculosis nesporulat, fungii și virusurile, fără acțiune asupra sporilor bacterieni art. 1.
- Dezinfecție de nivel scăzut – distruge majoritatea bacteriilor în formă vegetativă, unii fungi și unele virusuri; nu acționează asupra micobacteriilor, sporilor, virușilor fără înveliș și mucegaiurilor art. 1.
- Sterilizare – eliminarea sau omorârea microorganismelor de pe obiectele inerte contaminate; rezultatul este starea de sterilitate; probabilitatea teoretică a existenței microorganismelor trebuie să fie ≤ 10^-6 art. 1.
- Sterilizare chimică – nivel superior de dezinfecție pentru dispozitivele medicale reutilizabile, pentru manevre invazive, care nu suportă autoclavarea; distruge toate microorganismele în formă vegetativă și un număr mare de spori art. 1.
5. Dezinfecția este definită ca:
Răspuns corect: b) procedura de distrugere a microorganismelor patogene sau nepatogene de pe orice suprafețe, inclusiv tegumente
„dezinfecţie - procedura de distrugere a microorganismelor patogene sau nepatogene de pe orice suprafeţe (inclusiv tegumente)” — art. 1
6. Până la ce nivel distruge sporii bacterieni dezinfecția de nivel înalt?
Răspuns corect: c) 10^-4
„distrugerea bacteriilor, fungilor, virusurilor şi a unui număr de spori bacterieni până la 10^-4” — art. 1
7. Ce NU distruge dezinfecția de nivel intermediar (mediu)?
Răspuns corect: a) sporii bacterieni
„inclusiv Mycobacterium tuberculosis în formă nesporulată, a fungilor şi a virusurilor, fără acţiune asupra sporilor bacterieni” — art. 1
8. Dezinfecția de nivel scăzut NU are acțiune asupra:
Răspuns corect: b) micobacteriilor, sporilor, virușilor fără înveliș și mucegaiurilor
„fără acţiune asupra micobacteriilor, sporilor de orice tip, viruşilor fără înveliş şi a mucegaiurilor” — art. 1
Curățarea (art. 2–7)
- Curățenia este rezultatul aplicării corecte a unui program de curățare art. 2 alin. 1.
- Suprafețe murdare – cele pe care se evidențiază macro- sau microscopic materii organice ori anorganice art. 2 alin. 2.
- Cu ce se curăță: detergenți, produse de întreținere și produse de curățat art. 3.
- Reguli fundamentale pentru produsele de curățare art. 4:
- se respectă toate recomandările producătorului și normele de protecție a muncii;
- este interzis amestecul produselor;
- este interzisă păstrarea în ambalaje alimentare;
- produsele se distribuie pe secții în ambalajul original sau în recipiente special destinate, etichetate.
- Controlul programului de curățare revine personalului responsabil cu supravegherea și controlul infecțiilor nosocomiale; programul de curățare și dezinfecție face parte din planul unității de supraveghere și control al infecțiilor nosocomiale art. 5.
- Depozitarea – la nivel central, spații pentru produsele în stoc; pe fiecare secție, încăperi pentru produsele în rulaj art. 6 lit. a, d.
- Condițiile încăperii de pe secție art. 6 lit. e:
- pavimentul și pereții impermeabili și ușor de curățat; aerisire naturală; iluminat corespunzător;
- chiuvetă cu apă potabilă rece și caldă pentru igiena personalului;
- chiuvetă sau bazin pentru dezinfecția și spălarea ustensilelor;
- suport uscător pentru mănuși de menaj, mopuri, perii;
- pubelă și saci colectori de unică folosință pentru deșeuri.
- Ustensilele se întrețin zilnic, după fiecare operațiune de curățare și la sfârșitul zilei: se spală, se curăță, se dezinfectează și se usucă art. 7 alin. 1.
- Protecție: cine curăță și dezinfectează materialul de curățare poartă mănuși de menaj sau mănuși de latex nesterile art. 7 alin. 2.
9. Cum se definesc suprafețele și obiectele murdare?
Răspuns corect: b) cele pe care se evidențiază macro- sau microscopic materii organice ori anorganice
„Suprafeţele şi obiectele pe care se evidenţiază macro- sau microscopic materii organice ori anorganice se definesc ca suprafeţe şi obiecte murdare” — art. 2 alin. (2)
10. Ce regulă se aplică păstrării produselor de curățare?
Răspuns corect: c) este interzisă păstrarea lor în ambalaje alimentare
„este interzisă păstrarea produselor de curăţare în ambalaje alimentare” — art. 4 lit. d)
11. Cui revin urmărirea și controlul programului de curățare?
Răspuns corect: a) personalului unității responsabil cu supravegherea și controlul infecțiilor nosocomiale
„Urmărirea şi controlul programului de curăţare revin personalului unităţii sanitare” — art. 5 alin. (1)
12. Când se întrețin ustensilele folosite pentru curățare?
Răspuns corect: b) zilnic, după fiecare operațiune de curățare și la sfârșitul zilei de lucru
„Întreţinerea ustensilelor folosite pentru efectuarea curăţării se face zilnic, după fiecare operaţiune de curăţare şi la sfârşitul zilei de lucru” — art. 7 alin. (1)
Dezinfecția – reguli de bază și mijloace fizice (art. 8–12)
- Regula: dezinfecția se aplică numai după curățare; excepție când pe suport sunt prezente materii organice art. 8 alin. 1.
- Protecția muncii se aplică în orice dezinfecție, pentru a preveni accidentele și intoxicațiile art. 8 alin. 2.
- Evaluarea dezinfecției se face prin tehnici descrise în Farmacopeea Română art. 9.
- Căldura uscată sau flambarea – exclusiv în laboratorul de microbiologie; este interzisă flambarea instrumentarului medico-chirurgical art. 10.
- Căldura umedă – numai la spălarea automatizată a lenjeriei și a veselei, cu temperatură de peste 90°C art. 11.
- Razele ultraviolete – pentru suprafețe netede și aer în boxe de laborator, săli de operații, alte spații închise, ca completare a curățării și dezinfecției chimice art. 12.
13. Când se aplică, de regulă, dezinfecția?
Răspuns corect: b) numai după curățare
„Dezinfecţia este procedura care se aplică numai după curăţare” — art. 8 alin. (1)
14. Unde se folosește exclusiv dezinfecția prin căldură uscată sau flambarea?
Răspuns corect: c) în laboratorul de microbiologie
„Dezinfecţia prin căldură uscată sau flambarea este utilizată exclusiv în laboratorul de microbiologie” — art. 10 alin. (1)
15. Ce este interzis potrivit art. 10 alin. (2)?
Răspuns corect: a) flambarea instrumentarului medico-chirurgical
„Este interzisă flambarea instrumentului medico-chirurgical” — art. 10 alin. (2)
16. La ce temperatură trebuie să se ajungă la dezinfecția prin căldură umedă a lenjeriei și veselei?
Răspuns corect: b) peste 90°C
„cu condiţia atingerii unei temperaturi de peste 90°C” — art. 11
Dezinfecția chimică – biocide și dezinfectanți (art. 13–20)
- Dezinfecția chimică se face cu produse biocide și este metoda principală de prevenire a infecțiilor în unitățile sanitare art. 13, art. 16.
- Biocidele din unitățile sanitare – grupa principală I, tip de produs 1 și 2 art. 14 alin. 1.
- Tip 1: dezinfecția igienică a mâinilor prin spălare și prin frecare, dezinfecția pielii intacte art. 14 alin. 2.
- Tip 2: dezinfecția suprafețelor, a dispozitivelor medicale (imersie, băi cu ultrasunete, mașini automate) și a lenjeriei art. 14 alin. 3.
- Efecte: bacteriostatic, fungistatic, virustatic (inhibă creșterea) sau bactericid, fungicid, virucid, sporicid (acțiune letală) art. 16.
- Autorizare: dezinfectanții din domeniul medical se autorizează/înregistrează; nu se folosesc biocide la concentrații pentru domeniul casnic art. 17.
- Mod de acțiune: prin toxicitate celulară (blochează sinteza proteică) sau prin oxidare celulară (oxidează conținutul citoplasmatic) art. 18–20.
17. Pentru ce se folosesc biocidele de tip 1 de produs?
Răspuns corect: a) dezinfecția igienică a mâinilor prin spălare sau frecare și a pielii intacte
„în tipul I de produs sunt utilizate pentru: a) dezinfecţia igienică a mâinilor prin spălare” — art. 14 alin. (2)
18. Biocidele de tip 2 de produs sunt utilizate pentru:
Răspuns corect: b) dezinfecția suprafețelor, a dispozitivelor medicale și a lenjeriei
„în tipul 2 de produs sunt utilizate pentru: a) dezinfecţia suprafeţelor; b) dezinfecţia dispozitivelor medicale prin imersie” — art. 14 alin. (3)
19. Care este metoda principală de prevenire a infecțiilor în unitățile sanitare?
Răspuns corect: c) dezinfecția prin mijloace chimice
„Dezinfecţia prin mijloace chimice reprezintă metoda principală de prevenire a infecţiilor în unităţile sanitare” — art. 16
20. Un dezinfectant cu acțiune letală asupra sporilor se numește:
Răspuns corect: a) sporicid
„acţiune letală asupra microorganismelor (bactericid, fungicid, virucid, sporicid)” — art. 16
Nivelurile de dezinfecție și sterilizarea chimică (art. 21–29)
- Nivelurile, după microorganismele distruse, timpul de contact și concentrație: sterilizare chimică, dezinfecție de nivel înalt, intermediar și scăzut art. 21.
- Sterilizarea chimică – pentru instrumentarul medical termosensibil art. 22.
- Obligatoriu: respectarea concentrațiilor și a timpului de contact din autorizația/înregistrarea produsului art. 23, art. 27.
- Etapele sterilizării chimice art. 24:
- dezinfecție, cel puțin de nivel mediu, urmată de curățare;
- sterilizare chimică prin imersie;
- clătire cu apă sterilă.
- Soluția chimică de sterilizare – cel mult 48 de ore de la preparare în cuve cu capac, maximum 24 de ore în instalații cu ultrasunete; maximum 30 de cicluri de sterilizare art. 26 alin. 1.
- Benzi indicatoare: la soluțiile valabile peste 48 de ore, concentrația se testează la începutul fiecărei noi proceduri art. 26 alin. 2.
- Etapele dezinfecției art. 28:
- dezinfecție de nivel scăzut urmată de curățare, sau curățare, după suport;
- dezinfecția de nivelul dorit;
- clătirea.
21. Care este prima etapă a sterilizării chimice?
Răspuns corect: a) dezinfecție, cel puțin de nivel mediu, urmată de curățare
„a) dezinfecţie, cel puţin de nivel mediu, urmată de curăţare” — art. 24
22. Cu ce se clătește instrumentarul la finalul sterilizării chimice?
Răspuns corect: b) cu apă sterilă
„a) dezinfecţie, cel puţin de nivel mediu, urmată de curăţare; b) sterilizare chimică prin imersie; c) clătire cu apă sterilă” — art. 24 lit. c)
23. Cât timp se poate folosi soluția chimică de sterilizare în cuve cu capac?
Răspuns corect: c) cel mult 48 de ore de la preparare
„soluţia chimică de sterilizare nu se va folosi mai mult de 48 de ore de la preparare, în cuve cu capac” — art. 26 alin. (1)
24. Cât timp se poate folosi soluția chimică de sterilizare în instalațiile cu ultrasunete?
Răspuns corect: a) maximum 24 de ore
„sau maximum 24 de ore, în cazul utilizării în instalaţii cu ultrasunete” — art. 26 alin. (1)
Antisepticele (art. 30–31)
- Antiseptic – termen pentru produsele destinate dezinfecției tegumentului și/sau a mâinilor art. 30.
- Se folosește numai în scopul autorizat, cu concentrația și timpul de contact din autorizație art. 31 pct. 1–3.
- Pe flacon se notează data deschiderii și data limită de utilizare art. 31 pct. 4.
- Interdicții art. 31 pct. 6–10:
- atingerea gurii flaconului;
- transvazarea în alt flacon și recondiționarea flaconului;
- completarea unui flacon pe jumătate golit în alt flacon;
- amestecarea sau utilizarea succesivă a două antiseptice diferite.
- De preferat: antiseptice care nu necesită diluție, în flacoane cu cantitate mică art. 31 pct. 11–12.
- Nu se clătește după aplicare (se pierde efectul remanent); excepție: neonatologie, pediatrie și irigarea cavităților art. 31 pct. 13.
- Păstrare: numai în flacoanele originale, la adăpost de lumină și departe de surse de căldură art. 31 pct. 15–16.
25. Termenul „antiseptic” se folosește pentru produsele destinate:
Răspuns corect: b) dezinfecției tegumentului și/sau a mâinilor
„Termenul antiseptic se utilizează pentru produsele destinate dezinfecţiei tegumentului şi/sau a mâinilor” — art. 30
26. Ce se notează pe flaconul de antiseptic?
Răspuns corect: c) data deschiderii și data limită până la care produsul poate fi utilizat
„pe flacon se notează data deschiderii şi data limită până la care produsul poate fi utilizat” — art. 31 pct. 4
27. Care dintre următoarele este permisă în cazul antisepticelor?
Răspuns corect: a) alegerea produselor care se folosesc ca atare, fără diluție
„se recomandă alegerea produselor antiseptice care se utilizează ca atare şi nu necesită diluţie” — art. 31 pct. 11
28. În ce situații antisepticul se clătește după fiecare aplicare?
Răspuns corect: b) în neonatologie, pediatrie și la irigarea cavităților
„excepţie fac cele utilizate în neonatologie, pediatrie şi pentru irigarea cavităţilor, la care clătirea este necesară după fiecare aplicare” — art. 31 pct. 13
Igiena mâinilor și antiseptizarea pielii (art. 32–33)
- Spălarea mâinilor se face cu apă și săpun și nu înlocuiește dezinfecția igienică a mâinilor art. 32 pct. 1.
- Dezinfecția igienică – prin spălare sau frecare, cu antiseptic aplicat din dispenser art. 32 pct. 2.
- Standarde: produsul pentru spălare se testează după EN 1499, cel pentru frecare după EN 1500 art. 32 pct. 3–4.
- Dezinfecția chirurgicală a mâinilor se face numai după dezinfecția igienică art. 32 pct. 5.
- Timpi de acțiune ai antisepticului art. 32 pct. 6:
- injecții și puncții venoase – 15 secunde;
- puncții ale articulațiilor, cavităților, mici intervenții chirurgicale – minimum un minut;
- zone bogate în glande sebacee, înaintea intervențiilor chirurgicale – minimum 10 minute.
- Risc minim – spălarea mâinilor sau dezinfecția igienică prin frecare: mâini vizibil murdare, la începutul și sfârșitul programului, înainte și după scoaterea mănușilor, după WC art. 33.
- Risc intermediar – dezinfecția igienică prin frecare sau spălare: după contactul cu un pacient izolat sau septic, înainte de o procedură invazivă, după contact accidental cu sânge, înainte și după îngrijirea plăgilor art. 33.
- Risc înalt – dezinfecția chirurgicală a mâinilor: înaintea intervențiilor chirurgicale, obstetricale, montarea cateterelor centrale, puncții amniotice, rahidiene art. 33.
29. Spălarea igienică a mâinilor cu apă și săpun:
Răspuns corect: a) nu este un substitut pentru dezinfecția igienică a mâinilor
„spălarea igienică a mâinilor nu este un substitut pentru dezinfecţia igienică a mâinilor” — art. 32 pct. 1
30. După ce standard se testează produsul pentru dezinfecția igienică a mâinilor prin frecare?
Răspuns corect: b) EN 1500
„produsul trebuie să fie recomandat pentru uz sanitar şi trebuie să fie testat conform standardului EN 1500” — art. 32 pct. 4
31. Dezinfecția chirurgicală a mâinilor se realizează:
Răspuns corect: c) numai după dezinfecția igienică a mâinilor
„Dezinfecţia chirurgicală a mâinilor prin spălare sau prin frecare este procedura care se realizează numai după dezinfecţia igienică a mâinilor” — art. 32 pct. 5
32. Care este timpul de acțiune al antisepticului înainte de injecții și puncții venoase?
Răspuns corect: a) 15 secunde
„înainte de efectuarea injecţiilor şi puncţiilor venoase, cu un timp de acţiune de 15 secunde” — art. 32 pct. 6 lit. a)
Alegerea, folosirea și păstrarea dezinfectantelor (art. 34–36)
- Factori care influențează dezinfecția: spectrul de activitate, natura microorganismelor și a suportului, materialul organic, concentrația, timpul de contact și temperatura, pH-ul, stabilitatea produsului art. 34.
- Criterii de alegere: spectru adaptat, timp de acțiune, eficiență în prezența sângelui, puroiului, vomei, apei dure, remanență mare, compatibilitate, periculozitate redusă, ușor de folosit, stabil, biodegradabil art. 35.
- Niciodată nu se amestecă produse diferite art. 36 lit. e.
- Soluția de lucru – în cantitatea strict necesară, folosită imediat, dar nu mai mult de 48 de ore de la preparare art. 36 lit. f.
- Prepararea se face cu un sistem de dozare gradat, iar pe flacon se notează data preparării art. 36 lit. g–h.
- Eticheta pierdută – produsul nu se mai folosește art. 36 lit. j.
- Manipularea se face întotdeauna cu echipament de protecție art. 36 lit. k.
33. Cât timp se poate folosi o soluție dezinfectantă de lucru după preparare?
Răspuns corect: c) imediat, dar nu mai mult de 48 de ore
„să se utilizeze imediat, dar nu mai mult de 48 de ore de la preparare” — art. 36 lit. f)
34. Ce se face cu un produs dezinfectant a cărui etichetă s-a pierdut?
Răspuns corect: a) nu se mai folosește
„în cazul în care eticheta produsului s-a pierdut, produsul respectiv nu se mai foloseşte” — art. 36 lit. j)
35. Enumerați criteriile de utilizare și păstrare corectă a produselor dezinfectante.
Produsul se folosește numai în scopul autorizat, cu indicațiile de pe etichetă și cu concentrația și timpul de contact din autorizație; se ține cont de incompatibilități; niciodată nu se amestecă produse diferite; soluția se face în cantitatea strict necesară și se folosește imediat, dar nu mai mult de 48 de ore de la preparare; se prepară cu un sistem de dozare gradat; pe flacon se notează data preparării; produsul fără etichetă nu se mai folosește; manipularea se face cu echipament de protecție; se păstrează în flacoanele originale, la adăpost de lumină și departe de surse de căldură.
„este de preferat ca soluţia respectivă să se facă în cantitatea strict necesară şi să se utilizeze imediat, dar nu mai mult de 48 de ore de la preparare” — art. 36
Reguli generale de practică a dezinfecției (art. 37–39)
- Dezinfecția profilactică completează curățarea, dar nu o suplinește și nu poate înlocui sterilizarea; eficiența ei depinde de curățarea prealabilă art. 37 alin. 1–2.
- Dezinfecția în focar – cu dezinfectante active pe agentul patogen incriminat sau presupus, înainte de curățare art. 37 alin. 3.
- Instrumentarul se dezinfectează de preferință în cuve cu capac și grătar art. 37 alin. 5.
- Controlul chimic și bacteriologic, prin sondaj, al soluțiilor dezinfectante în uz art. 37 alin. 6 lit. d.
- Instruirea personalului cu privire la noile proceduri sau produse art. 37 alin. 8.
- Graficul zilnic orar – obligatoriu în fiecare încăpere; personalul trece tipul operațiunii, ora și semnătura și trebuie să știe dezinfectantul, data preparării, timpul de acțiune și concentrația art. 37 alin. 9.
- Dispozitivele invazive cer eficacitate mycobactericidă (împotriva M. terrae și M. avium) art. 39.
36. Dezinfecția profilactică:
Răspuns corect: b) completează curățarea, dar nu o suplinește și nu poate înlocui sterilizarea
„Dezinfecţia profilactică completează curăţarea, dar nu o suplineşte şi nu poate înlocui sterilizarea” — art. 37 alin. (1)
37. Când se practică dezinfecția în focar față de curățare?
Răspuns corect: c) înainte de instituirea măsurilor de curățare
„dezinfecţia se practică înainte de instituirea măsurilor de curăţare” — art. 37 alin. (3)
38. Ce înregistrează personalul în graficul zilnic orar din fiecare încăpere în care se fac curățare și dezinfecție?
Răspuns corect: a) tipul operațiunii, ora de efectuare și semnătura
„personalul responsabil va înregistra tipul operaţiunii, ora de efectuare şi semnătura” — art. 37 alin. (9)
39. Împotriva căror micobacterii trebuie să fie eficace procesul pentru dispozitivele medicale invazive?
Răspuns corect: b) M. terrae și M. avium
„procesul trebuind să fie eficace împotriva M. terrae şi M. avium” — art. 39
Clasificarea suprafețelor și instrumentarului (art. 40)
- Critice – vin în contact cu sau penetrează țesuturile, inclusiv sistemul vascular: instrumentar chirurgical și stomatologic, ace și seringi, catetere cardiace și urinare, endoscoape invazive, implanturi, tuburi de dren art. 40 lit. a.
- Semicritice – contact cu mucoasele intacte sau cu pielea cu soluții de continuitate: laringoscoape, tuburi endotraheale, termometre, specul nazal și vaginal, abaiselang-uri, echipament de anestezie art. 40 lit. b.
- Tot semicritice: suprafețele stropite cu sânge, fecale sau secreții și căzile de hidroterapie pentru pacienți cu pielea lezată art. 40 lit. b.
- Noncritice – nu vin frecvent în contact cu pacientul sau doar cu pielea intactă: stetoscoape, ploști, urinare, manșeta tensiometrului, specul auricular, cadre pentru invalizi art. 40 lit. c.
- Suprafețele inerte – pavimente, pereți, mobilier, obiecte sanitare – sunt noncritice art. 40 lit. c.
40. În ce categorie intră acele și seringile, cateterele cardiace și urinare?
Răspuns corect: c) critice
„tuburile de dren, implanturile, acele şi seringile, cateterele cardiace şi urinare” — art. 40 lit. a)
41. Laringoscoapele, tuburile endotraheale și termometrele intră în categoria:
Răspuns corect: a) semicritice
„laringoscoapele, tuburile endotraheale, echipamentul de anestezie şi respiraţie asistată, diafragmele, termometrele de sticlă” — art. 40 lit. b)
42. Stetoscoapele, ploștile și manșeta tensiometrului sunt considerate:
Răspuns corect: b) noncritice
„În această categorie intră: stetoscoape, ploşti, urinare, manşeta de la tensiometru” — art. 40 lit. c)
43. Cum se încadrează suprafețele inerte din secții stropite cu sânge sau fecale?
Răspuns corect: c) semicritice
„Suprafeţele inerte din secţii şi laboratoare, stropite cu sânge, fecale sau cu alte secreţii” — art. 40 lit. b)
Metode de aplicare a dezinfectantelor (art. 41)
- Pavimente – ștergere: curățare riguroasă, apoi dezinfecție art. 41.
- Ploști, olițe, urinare – după golire, 1 vol. soluție de nivel mediu la 1 vol. recipient, curățare, apoi dezinfecție de nivel înalt; se păstrează uscate art. 41.
- Grupuri sanitare – curățare și dezinfecție de nivel mediu; sifoanele de pardoseală – se toarnă dezinfectant de nivel scăzut art. 41.
- Lenjerie contaminată – înmuiere în 4 litri de soluție la 1 kg de lenjerie; necesită predezinfecție și dezinfecție finală art. 41.
- Vesela – biocid tip de produs 4; suprafețele din zona alimentară – tip de produs 2 art. 41.
- Instrumentarul – nu se folosesc detergenți casnici, anionici; doar detergenți special destinați, inclusiv enzimatici, urmați de dezinfectanți de nivel înalt art. 41.
- Termometrele – dezinfecție de nivel mediu, soluții preparate zilnic; nu se amestecă cele orale cu cele rectale art. 41.
- Incubatoare, izolete, măști de oxigen – curățare urmată de dezinfecție de nivel înalt art. 41.
- Spațiile închise – dezinfectante de nivel înalt pentru aer, lipsite de toxicitate; se interzic aldehidele de orice natură art. 41.
44. Ce cantitate de soluție dezinfectantă se folosește pentru înmuierea lenjeriei contaminate?
Răspuns corect: b) 4 litri de soluție la 1 kg de lenjerie
„Lenjerie contaminată Înmuiere în Se pot folosi maşini de spălat (murdărită cu excre- 4 litri de automate” — art. 41
45. Ce tip de produs biocid se folosește pentru dezinfecția veselei și tacâmurilor?
Răspuns corect: c) tipul de produs 4
„de consum, produs biocid care se încadrează în echipamente tipul de produs 4.” — art. 41
46. Ce detergenți NU se folosesc pentru curățarea instrumentarului?
Răspuns corect: a) detergenții casnici, anionici
„Nu se utilizează detergenţii casnici, anionici pentru curăţarea instrumenta-” — art. 41
47. Ce regulă se respectă la procesarea termometrelor?
Răspuns corect: b) nu se amestecă termometrele orale cu cele rectale
„- A nu se amesteca în timpul procesării termometrele orale cu cele rectale” — art. 41
Când e obligatoriu nivelul înalt (art. 42)
- Dezinfecția curentă și/sau terminală numai cu dezinfectanți de nivel înalt este obligatorie în art. 42:
- secțiile de boli transmisibile și focarele de infecții nosocomiale;
- situațiile de risc epidemiologic;
- secțiile cu risc înalt: imunodeprimați, arși, neonatologie, prematuri, transplant, oncologie și onco-hematologie;
- blocul operator, blocul de nașteri, reanimare, terapie intensivă;
- urgențe, ambulanță, locul unde se triază lenjeria.
48. În care dintre următoarele locuri este obligatorie dezinfecția curentă și/sau terminală numai cu dezinfectanți de nivel înalt?
Răspuns corect: b) blocul operator și blocul de nașteri
„secţii de oncologie şi onco-hematologie; e) blocul operator, blocul de naşteri;” — art. 42 lit. e)
49. În ce situații este obligatorie dezinfecția curentă și/sau terminală numai cu dezinfectanți de nivel înalt?
În secțiile de spitalizare a bolilor transmisibile; în focarele de infecții nosocomiale; în situațiile de risc epidemiologic; în secțiile cu risc înalt (imunodeprimați, arși, neonatologie, prematuri, grefe/transplant, oncologie și onco-hematologie); în blocul operator și blocul de nașteri; în reanimare și terapie intensivă; în serviciile de urgență, ambulanță și locul unde se triază lenjeria; în orice altă situație de risc epidemiologic identificată.
„secţiile cu risc înalt: secţii unde sunt asistaţi pacienţi imunodeprimaţi, arşi, neonatologie, prematuri” — art. 42
Sterilizarea – reguli generale (art. 43–54)
- Procedură specială – rezultatul nu poate fi verificat integral prin controlul final, deci trebuie validată și supravegheată art. 43.
- Obligația unității – obținerea stării de sterilitate și menținerea ei până la utilizare art. 45.
- Aceeași securitate pentru dispozitivele cumpărate și pentru cele sterilizate în unitate art. 46.
- Este interzisă reprocesarea pentru reutilizare a dispozitivelor de unică folosință art. 47.
- Înainte de sterilizare, dispozitivele se dezinfectează, se curăță și se dezinfectează art. 48.
- Serviciul de sterilizare – într-un spațiu special destinat, cu respectarea circuitelor art. 49–50, art. 52.
- Organizarea cuprinde, între altele, circuitul dispozitivelor murdare, aria de curățare, spațiul curat pentru împachetare, tratarea neconformităților, trasabilitatea (parte a materiovigilenței), instruirea personalului art. 51.
- Controlul mediului, după Farmacopeea Română: aerul, apa, igiena suprafețelor, funcționarea echipamentelor, ținuta personalului art. 53–54.
50. Ce prevede normele despre dispozitivele și materialele de unică folosință?
Răspuns corect: c) este interzisă reprocesarea lor în vederea reutilizării
„Este interzisă reprocesarea în vederea reutilizării a dispozitivelor şi materialelor de unică folosinţă” — art. 47
51. A cui obligație permanentă este obținerea și menținerea stării de sterilitate până la utilizare?
Răspuns corect: a) a unităților sanitare
„Obţinerea stării de sterilitate, precum şi menţinerea ei până la momentul utilizării reprezintă o obligaţie permanentă a unităţilor sanitare” — art. 45
Metode de sterilizare și sterilizarea chimică (art. 55–62)
- Metode: fizice (abur sub presiune, căldură uscată) și combinate fizico-chimice art. 55.
- Dispozitivele termosensibile se sterilizează chimic art. 56 alin. 1.
- Registrul de sterilizare chimică art. 56 alin. 2:
- produsul și concentrația de lucru;
- data și ora preparării soluției;
- ora de început și de încheiere a fiecărui ciclu;
- lista dispozitivelor sterilizate;
- numele și semnătura persoanei responsabile.
- Registrul stă la dispoziția inspectorilor sanitari și poate fi probă medico-legală art. 56 alin. 3.
- Metoda de elecție – sterilizarea cu vapori de apă saturați sub presiune, dacă dispozitivul o suportă art. 57.
- Aparatele – numai autorizate și avizate; presiunea, temperatura și timpul sunt valori de siguranță art. 58–59.
- Personalul este instruit și calificat pentru fiecare tip de aparat; instrucțiunile se afișează la loc vizibil art. 61–62.
52. Care este metoda de elecție de sterilizare, dacă dispozitivul o suportă?
Răspuns corect: b) sterilizarea cu vapori de apă saturați sub presiune
„Sterilizarea cu vapori de apă saturaţi sub presiune trebuie să fie metoda de elecţie” — art. 57
53. Unde se consemnează procedurile de sterilizare chimică?
Răspuns corect: c) în Registrul de sterilizare chimică
„într-un registru special, denumit Registrul de sterilizare chimică” — art. 56 alin. (2)
54. Ce date se trec obligatoriu în Registrul de sterilizare chimică?
Produsul utilizat și concentrația de lucru; data și ora preparării soluției de lucru; ora începerii fiecărui ciclu de sterilizare; lista dispozitivelor medicale sterilizate la fiecare procedură; ora încheierii fiecărui ciclu; numele și semnătura persoanei responsabile de efectuarea sterilizării.
„în care se vor completa în mod obligatoriu următoarele date: a) produsul utilizat şi concentraţia de lucru;” — art. 56 alin. (2)
Controlul sterilizării cu abur (art. 63–74)
- Diagrama – la autoclava cu înregistrare automată se compară cu diagrama-tip a producătorului art. 63.
- Fără înregistrare automată – se notează temperatura și presiunea pe fiecare fază și sunt obligatorii indicatorii biologici art. 64.
- Indicatorii fizico-chimici – benzi adezive pe cutii și pachete și „integratori” în interiorul pachetelor (temperatură, timp, saturația vaporilor) art. 66.
- Fără virarea culorii materialul se consideră nesterilizat și nu se folosește art. 68.
- Umiditatea textilelor – control obligatoriu, cu casoletă-test cu tifon de circa 20 g în 3 poziții; normal sub 5% (autoclave românești) sau 1% (autoclave noi) art. 69–70.
- Filtrul de aer – eficiență 99,998% pentru particule de 0,3 micro; interzisă funcționarea fără filtru sau cu filtru carbonizat art. 71–72.
- Eticheta pachetelor: data, ora, sterilizatorul, persoana care a sterilizat art. 73.
- Registrul de evidență a sterilizării – data, numărul autoclavei, conținutul și numărul pachetelor, șarja, temperatura, presiunea, durata, rezultatele indicatorilor, semnătura art. 74.
55. Când este obligatorie utilizarea indicatorilor biologici la autoclavă?
Răspuns corect: a) când sterilizatorul nu are sistem de înregistrare automată a ciclului
„În această situaţie este obligatorie utilizarea indicatorilor biologici (bacteriologici)” — art. 64
56. Ce se întâmplă cu materialul la care virarea culorii indicatorilor nu s-a realizat?
Răspuns corect: b) se consideră nesterilizat și nu se utilizează
„Materialul se consideră nesterilizat şi nu se utilizează când virarea culorii indicatorilor nu s-a realizat” — art. 68
57. Ce valoare a umidității textilelor indică o uscare bună la noile tipuri de autoclave?
Răspuns corect: c) sub 1%
„indică valori sub 5% (pentru autoclavele româneşti) sau 1% (pentru noile tipuri de autoclave)” — art. 70 alin. (2)
58. Ce greutate are testul de tifon împăturit din casoleta-test pentru controlul umidității?
Răspuns corect: a) circa 20 g
„se plasează teste de tifon împăturit, cu o greutate de circa 20 g, în casoletă” — art. 70 alin. (1)
Testul Bowie Dick și indicatorii biologici (art. 75–78)
- Testul Bowie Dick verifică penetrarea aburului, zilnic, înainte de prima sterilizare art. 75.
- Pachetul-test – prosoape de bumbac de 30/30 cm, înalte de 27,5 cm, cu hârtia-test la mijloc, plasat singur în mijlocul autoclavei; ciclu la 134°C, cel puțin 3,5 minute art. 76 alin. 1–2.
- Rezultat: culoare uniformă = ciclu eficient; pete mai clare = pungi de aer, sterilizatorul nu se folosește și se cheamă tehnicianul art. 76 alin. 3.
- Când se face art. 77:
- zilnic, dacă se sterilizează textile;
- cel puțin o dată pe săptămână, la autoclavele pentru instrumentar;
- după fiecare reparație.
- Indicatorii biologici – cu Bacillus stearothermophyllus; pe suport de bumbac citirea la 7 zile; cu mediu de cultură înfiolat citirea la 24 sau 48 de ore art. 78 pct. 1–2.
- Suspensia de spori cu indicator de pH – autoclavă la 120°C, incubare la 56°C; virajul la galben = au rămas spori viabili; nu se folosește peste 120°C art. 78 pct. 3.
59. Ce verifică testul Bowie Dick?
Răspuns corect: a) calitatea penetrării aburului
„Verificarea calităţii penetrării aburului se realizează zilnic, înainte de efectuarea primei sterilizări, cu ajutorul testului Bowie Dick” — art. 75
60. La ce temperatură și cât timp se menține ciclul pentru testul Bowie Dick?
Răspuns corect: b) 134°C, cel puțin 3,5 minute
„cu menţinerea temperaturii de 134° C timp de cel puţin 3,5 minute” — art. 76 alin. (2)
61. Ce înălțime are pachetul-test de prosoape pentru testul Bowie Dick?
Răspuns corect: c) 27,5 cm
„care se pun unul peste altul realizând o înălţime de 27,5 cm” — art. 76 alin. (1)
62. Ce indică apariția unor pete mai clare pe hârtia-test Bowie Dick?
Răspuns corect: a) pungi de aer; sterilizarea nu a fost eficientă și sterilizatorul nu se utilizează
„În această situaţie, sterilizarea nu a fost eficientă, sterilizatorul nu trebuie utilizat şi se apelează la tehnician pentru verificare” — art. 76 alin. (3)
Păstrarea sterilității, evaluare, întreținere (art. 79–89)
- Durata sterilității art. 79:
- cutii metalice perforate sau casolete cu colier, închise – 24 de ore;
- pungi hârtie-plastic sudate, cu ambalaj intact – două luni;
- hârtie specială în două straturi – o lună.
- Evaluarea – la fiecare ciclu: temperatura, presiunea și indicatorii; zilnic: testul Bowie Dick și, la stațiile centrale sau la autoclavele fără diagramă, indicatorul biologic art. 80.
- Mentenanța autoclavelor – de un tehnician autorizat, cel puțin o dată pe trimestru; orice defecțiune cere tehnicianul autorizat art. 81–82.
- După intervenție: verificarea parametrilor, testul Bowie Dick, controlul umidității textilelor art. 83.
- Aparatele – numai autorizate de Ministerul Sănătății Publice; instrucțiuni de exploatare și de avarie afișate la fiecare loc de muncă art. 85–86.
- Asistenta responsabilă cu sterilizarea este instruită și acreditată să lucreze cu vase sub presiune art. 87.
- Apa sterilă pentru spălarea chirurgicală – 1,5 bari, 30 de minute; distanța autoclavă–punct de distribuție maximum 20 m; conducte fără mufe; se prepară în ziua utilizării art. 88–89.
63. Cât se menține sterilitatea materialelor din casolete cu colier, ținute închise?
Răspuns corect: b) 24 de ore de la sterilizare
„sau în casolete cu colier este de 24 de ore de la sterilizare” — art. 79 alin. (1)
64. Cât se menține sterilitatea materialelor în pungi hârtie-plastic sudate, cu ambalaj intact?
Răspuns corect: c) două luni
„Durata menţinerii sterilităţii materialelor ambalate în pungi hârtie plastic sudate este de două luni de la sterilizare” — art. 79 alin. (2)
65. Cât se menține sterilitatea materialelor ambalate în hârtie specială, în două straturi?
Răspuns corect: a) o lună
„(ambalaj în două straturi de hârtie, fără soluţii de continuitate) este de o lună de la sterilizare” — art. 79 alin. (3)
66. Cât de des se face, cel puțin, întreținerea autoclavelor de către tehnicianul autorizat?
Răspuns corect: b) o dată pe trimestru
„cu periodicitatea recomandată de producătorul aparatului, dar cel puţin o dată pe trimestru” — art. 81
Sterilizarea cu oxid de etilenă (art. 90–100)
- Când: doar dacă nu există alt mijloc adecvat pentru obiecte termosensibile; numai în stația centrală, cu personal acreditat art. 90 alin. 1–2.
- Interdicții art. 90 alin. 3–6:
- pentru materialul medico-chirurgical în urgență;
- pentru materialul cu compoziție necunoscută;
- resterilizarea PVC-ului sterilizat inițial cu radiații ionizante sau gamma;
- fumatul în încăperi; acestea se ventilează permanent cu aer proaspăt.
- Programe: 37°C – 180 de minute (proces 4–8 ore) sau 55°C – 60 de minute (proces 2–5 ore) art. 92.
- Verificare: diagrame, indicatori fizico-chimici speciali și, la fiecare ciclu, teste biologice cu spori de Bacillus subtillis art. 95.
- Data finală a desorbției se notează pe fiecare ambalaj art. 96.
- Utilizare doar după ce gazul a scăzut sub 2 ppm (2 mg/kg); aerare în spațiu ventilat, cel puțin 20°C, fără staționarea personalului art. 97–98.
- Desorbție fără desorbție inclusă în ciclu: 16 săptămâni pentru poliamide, 6 săptămâni pentru polietilenă, teflon, latex, silicon, PVC plastifiat etc. art. 100.
67. Unde se efectuează sterilizarea cu oxid de etilenă?
Răspuns corect: b) numai în stația centrală de sterilizare
„Sterilizarea cu oxid de etilenă se efectuează numai în staţia centrală de sterilizare” — art. 90 alin. (2)
68. Ce este interzis în privința sterilizării cu oxid de etilenă?
Răspuns corect: c) folosirea ei pentru materialul medico-chirurgical în urgență
„Este interzisă utilizarea sterilizării cu oxid de etilenă pentru sterilizarea materialului medico-chirurgical în urgenţă” — art. 90 alin. (3)
69. Care este timpul de sterilizare la programul cu oxid de etilenă la 55°C?
Răspuns corect: a) 60 de minute
„temperatura de 55°C, presiune subatmosferică, timp de sterilizare 60 de minute” — art. 92 lit. b)
70. Cu ce spori se fac testele biologice la fiecare ciclu de sterilizare cu oxid de etilenă?
Răspuns corect: b) Bacillus subtillis
„utilizarea pentru fiecare ciclu a testelor biologice (bacteriologice) cu spori de Bacillus subtillis” — art. 95 lit. c)
Sterilizarea cu abur și formaldehidă (art. 101–112)
- Pentru obiecte sensibile la căldură, la temperaturi joase și presiune subatmosferică; numai în stația centrală; interzisă în urgență art. 101 alin. 1–3.
- Formaldehida gaz, într-un anumit amestec cu aerul, este explozivă art. 101 alin. 4.
- Programe: 73°C – 10 minute (proces 3–5 ore); 80°C – 10 minute; 65°C – 30 de minute art. 103.
- Formaldehida se păstrează lichidă în doze de sticlă pentru un singur ciclu, îmbuteliată direct de producător art. 106–107.
- Verificare: la fiecare ciclu teste biologice cu spori de Bacillus stearothermophyllus art. 108 lit. c.
- Pe fiecare ambalaj se notează data sterilizării; concentrația formaldehidei în aer se controlează periodic de serviciul tehnic art. 110, art. 112.
71. Care este agentul de sterilizare la sterilizatoarele cu abur la temperaturi joase și presiune subatmosferică?
Răspuns corect: b) formaldehida
„agentul de sterilizare este formaldehida, utilizată în procesul care are loc la presiune subatmosferică” — art. 101 alin. (1)
72. Care este timpul de sterilizare la programul cu abur și formaldehidă la 65°C?
Răspuns corect: c) 30 de minute
„temperatura de 65°C, presiune subatmosferică, timp de sterilizare 30 de minute” — art. 103 lit. c)
73. Cum se stochează formaldehida pentru sterilizare?
Răspuns corect: a) în stare lichidă, în doze de sticlă dimensionate pentru un singur ciclu
„Formaldehida este stocată în stare lichidă în doze de sticlă dimensionate pentru un singur ciclu de sterilizare” — art. 106
74. Cine controlează periodic concentrația formaldehidei în aer?
Răspuns corect: b) serviciul tehnic al spitalului
„Este obligatoriu controlul periodic al concentraţiei în aer a formaldehidei prin serviciul tehnic al spitalului” — art. 112
Aerul cald și plasma (art. 113–114)
- Aer cald (căldură uscată) – pentru uleiuri, vaseline, pudre, instrumente din oțel neinoxidabil, seringi din sticlă, ace, articole din sticlă art. 113 alin. 1.
- Fazele: încălzire, latență (omogenizare), sterilizare, răcire; ciclul complet durează 4–5 ore art. 113 alin. 2.
- Sterilizarea propriu-zisă: 180°C – o oră sau 160°C – două ore; timpul se măsoară de la atingerea temperaturii în interiorul încărcăturii art. 113 alin. 2–3.
- Sterilitate: cutii metalice închise – 24 de ore; pungi sudate – două luni art. 113 alin. 4.
- Indicator biologic la aer cald: Bacillus subtillis; mentenanța cel puțin o dată pe trimestru art. 113 alin. 5, 8.
- Plasma – sterilizare la temperaturi joase a dispozitivelor metalice și nemetalice; aparatele poartă marcaj CE; verificare cu indicatori chimici și biologici art. 114.
75. Cât durează faza de sterilizare la aer cald la 160°C?
Răspuns corect: c) două ore
„c) faza de sterilizare, durata fiind în funcţie de temperatură: - 180° C, o oră; sau - 160° C, două ore;” — art. 113 alin. (2)
76. De când se măsoară timpul de sterilizare la sterilizatorul cu aer cald?
Răspuns corect: a) din momentul atingerii temperaturii de sterilizare în interiorul încărcăturii
„Timpul de sterilizare se măsoară din momentul atingerii temperaturii de sterilizare în interiorul încărcăturii” — art. 113 alin. (3)
77. Pentru ce materiale este recomandată sterilizarea cu aer cald?
Răspuns corect: b) uleiuri, vaseline, pudre, seringi din sticlă, ace, articole din sticlă
„unele uleiuri, vaseline, geluri, pudre, materiale cerate, instrumente din oţel neinoxidabil (cromat), seringi din sticlă, ace” — art. 113 alin. (1)
78. Ce marcaj trebuie să poarte sterilizatoarele cu plasmă?
Răspuns corect: c) marcaj de conformitate CE
„privind stabilirea condiţiilor de introducere pe piaţă şi de punere în funcţiune a dispozitivelor medicale şi să fie purtătoare de marcaj de conformitate CE” — art. 114 alin. (2)
Anexele la norme (Anexa 1 și Anexa 2)
- Anexa 1 – lista substanțelor chimice active permise în dezinfectante în Comunitatea Europeană, cu numărul CE și numărul CAS; printre ele: etanol, propan-2-ol, peroxid de hidrogen, acid peracetic, glutaral, formaldehidă, hipoclorit de sodiu și de calciu, iod, oxid de etilenă (Anexa 1).
- EINECS = Inventarul European al Substanțelor Comerciale Existente (Anexa 1).
- Anexa 2 – standardele din România: SR EN 1499 (dezinfecția igienică a mâinilor prin spălare), SR EN 1500 (prin frecare), SR EN 14348 (activitatea micobactericidă), SR EN 867-3 (indicatorii pentru testul Bowie-Dick), SR EN 1422 (oxid de etilenă), SR EN 14180 (abur și formaldehidă), EN ISO 9001 (managementul calității) (Anexa 2).
79. Ce cuprinde Anexa nr. 1 la normele tehnice?
Răspuns corect: a) lista substanțelor chimice active permise în produsele dezinfectante în Comunitatea Europeană
„substanţelor chimice active permise în produsele dezinfectante în Comunitatea Europeană” — Anexa 1
80. Care dintre următoarele substanțe figurează în Anexa nr. 1 (substanțe active permise în dezinfectante)?
Răspuns corect: b) Sodium hypochlorite (hipoclorit de sodiu)
„│Sodium hypochlorite │ 231-668-3 │ 7681-52-9 │” — Anexa 1
81. Ce înseamnă EINECS, conform Anexei nr. 1?
Răspuns corect: c) Inventarul European al Substanțelor Comerciale Existente
„*)EINECS = Inventarul European al Substanţelor Comerciale Existente” — Anexa 1
82. Ce reglementează standardul SR EN 1499:2000 din Anexa nr. 2?
Răspuns corect: a) dezinfecția igienică a mâinilor prin spălare
„SR EN 1499:2000 Antiseptice şi dezinfectante chimice. Dezinfecţia igienică a mâinilor prin spălare” — Anexa 2
Cifre și termene de reținut
| Ce | Cât | Articolul |
|---|---|---|
| Spori la dezinfecția de nivel înalt | până la 10^-4 | art. 1 |
| Probabilitatea microorganismelor după sterilizare | ≤ 10^-6 | art. 1 |
| Dezinfecție prin căldură umedă (lenjerie, veselă) | peste 90°C | art. 11 |
| Soluție de sterilizare chimică în cuve cu capac / ultrasunete | 48 de ore / 24 de ore, max. 30 de cicluri | art. 26 |
| Soluție dezinfectantă de lucru | max. 48 de ore de la preparare | art. 36 |
| Antiseptic – injecții, puncții venoase | 15 secunde | art. 32 |
| Antiseptic – puncții articulare, mici intervenții | minimum 1 minut | art. 32 |
| Antiseptic – zone bogate în glande sebacee, intervenții chirurgicale | minimum 10 minute | art. 32 |
| Lenjerie contaminată | 4 litri soluție la 1 kg | art. 41 |
| Umiditatea textilelor după autoclavare | sub 5% (românești) / 1% (noi) | art. 70 |
| Eficiența filtrului de aer | 99,998% la 0,3 micro | art. 71 |
| Bowie Dick – pachet / ciclu | 30/30 cm, 27,5 cm; 134°C, min. 3,5 minute | art. 76 |
| Bowie Dick – frecvență | zilnic (textile), săptămânal (instrumentar), după reparație | art. 77 |
| Citirea indicatorului biologic | 7 zile / 24 sau 48 de ore | art. 78 |
| Sterilitate: casolete / pungi sudate / hârtie specială | 24 de ore / 2 luni / 1 lună | art. 79 |
| Mentenanța autoclavei și a sterilizatorului cu aer cald | cel puțin o dată pe trimestru | art. 81, art. 113 |
| Apa sterilă: presiune, timp, distanță | 1,5 bari, 30 de minute, max. 20 m | art. 88–89 |
| Oxid de etilenă: programe | 37°C/180 min; 55°C/60 min | art. 92 |
| Oxid de etilenă: prag de utilizare / aerare | sub 2 ppm; minimum 20°C | art. 97–98 |
| Desorbție poliamide / alte materiale | 16 / 6 săptămâni | art. 100 |
| Abur și formaldehidă | 73°C/10 min; 80°C/10 min; 65°C/30 min | art. 103 |
| Aer cald | 180°C – 1 oră sau 160°C – 2 ore; ciclu 4–5 ore | art. 113 |
Rezumatul e făcut din textul actului valabil la 17 octombrie 2026 și nu înlocuiește legea: la concurs se cer formulările din text.
Gata cu rezumatul?
Fă un test din tot actul: 132 întrebări, cu verificare pe loc și scor.
Concursuri deschise care cer acest act
© lastat.ro — rezumatele, „Esențialul" și întrebările sunt realizate de lastat.ro. Pregătirea proprie, citarea cu link și distribuirea unei pagini sunt libere; copierea automată sau sistematică nu e permisă (termeni).