Ordinul ministrului sănătății publice nr. 914/2006

Normelor privind condițiile pe care trebuie să le îndeplinească un spital în vederea obținerii autorizației sanitare de funcționare

63 întrebări cu răspuns Textul integral (de pe Portalul Legislativ)

Rezumat de învățat

Ordinul nr. 914/2006 aprobă normele privind condițiile pe care trebuie să le îndeplinească un spital pentru a obține autorizația sanitară de funcționare: procedura de autorizare, organizarea funcțională, structura compartimentelor și serviciilor și condițiile generale de igienă. Se cere la concursurile din spitale, mai ales personalului de îngrijire, de curățenie și de servicii auxiliare (saloane, igienizare, deșeuri, lenjerie, alimentație). Articolele se numerotează separat în fiecare anexă; mai jos sunt indicate cu anexa din care fac parte.

Esențialul, în două minute

  • Ordinul stabilește condițiile pe care trebuie să le îndeplinească spitalul public sau privat pentru autorizația sanitară de funcționare, eliberată de autoritatea de sănătate publică județeană (Anexa 1, art. 2–3).
  • Cererea de autorizare se soluționează în 20 de zile de la înregistrare, iar autorizația se vizează anual (Anexa 1, art. 6 și 8).
  • Inspecția sanitară de stat poate retrage autorizația la modificarea structurii funcționale sau la nerespectarea programului de conformare (Anexa 1, art. 8 alin. 4).
  • Salonul de adulți: maximum 6 paturi, 7 mp/pat (rezervă: 2 paturi, 8 mp/pat), distanță între paturi minimum 0,70 m (Anexa 3, art. 5 și 9).
  • Spitalul are patru zone igienico-sanitare: curată, murdară, neutră și intermediară; blocul operator, ATI și secțiile cu paturi sunt în zona curată (Anexa 2, art. 2).
  • Sala de operație are 30–40 mp și înălțime de 3,2 m; ATI are optim 5–6 paturi și maximum 8 la un post de supraveghere (Anexa 3, art. 59 și 66).
  • Alimentele preparate se servesc la circa 30 de minute, altfel se mențin peste 60°C sau la cel mult 8°C; păstrarea lor de la o masă la alta este interzisă (Anexa 3, art. 151).
  • Deșeurile medicale se stochează temporar maximum 48 de ore (7 zile sub 4°C); deșeurile nepericuloase merg în saci negri (Anexa 4, art. 31).

Capcane la grilă

  • Nu confunda 7 mp/pat în salonul curent cu 8 mp/pat în rezervă; nici 6 paturi în salon cu 2 paturi în rezervă (Anexa 3, art. 5).
  • Nu confunda capacitatea ATI: 5–6 paturi este optimul, 8 paturi este maximul; la mai multe îngrijirea nu mai este intensivă (Anexa 3, art. 66).
  • Nu confunda sala de operație (3,2 m înălțime; 2,80 m prin excepție, pentru spitale construite înainte de 31 decembrie 2020) cu lățimea ușilor (minimum 1,20 m) (Anexa 3, art. 59).
  • Nu confunda UPU (spitale regionale, județene, clinice de urgență) cu CPU (spitale municipale, orășenești, clinice sau de specialitate) (Anexa 3, art. 37).
  • Nu confunda temperatura din sala de operație (20–22°C) cu temperaturile de menținere a hranei (peste 60°C sau cel mult 8°C) (Anexa 4, art. 9; Anexa 3, art. 151).

Cum înveți mai repede: citește o secțiune, răspunde la întrebările de sub ea fără să te uiți în text, apoi bifeaz-o. Secțiunile bifate se strâng; progresul rămâne salvat în browserul tău.

Bifele se țin doar în acest browser. Fă-ți cont gratuit (doar e-mailul sau Google) ca să le ai pe orice dispozitiv.

Ordinul și anexele (art. 1–4)
  • Anexele nr. 1–4 sunt: procedura de autorizare sanitară, organizarea funcțională generală, structura funcțională a compartimentelor și serviciilor, asigurarea condițiilor generale de igienă art. 1–2 din ordin.
  • Aplică ordinul: autoritățile de sănătate publică, Inspecția Sanitară de Stat, ministerele cu rețea sanitară proprie, spitalele publice și private art. 3 din ordin.
  • La intrarea în vigoare se abrogă orice alte prevederi contrare art. 3^1 din ordin.
Verifică-te din această secțiune

1. Definiți autorizarea sanitară, autorizația sanitară, viza anuală și programul de conformare.

2. Cum se poate soluționa cererea de autorizare sanitară după evaluarea spitalului?

Autorizarea sanitară de funcționare (Anexa 1, art. 1–9)
  • Spitalul este unitatea sanitară cu paturi, de utilitate publică, cu personalitate juridică, care furnizează servicii medicale art. 1.
  • Autorizație obligatorie: indiferent de forma de proprietate, spitalul trebuie să solicite și să dețină autorizație sanitară de funcționare art. 2.
  • Cine autorizează: autoritățile de sănătate publică județene, respectiv a municipiului București art. 3.
  • Definiții art. 4:
    • autorizarea sanitară = procesul de analiză și investigație sanitară care se termină cu emiterea autorizației;
    • autorizația sanitară = act tehnic și juridic care stabilește condițiile și/sau parametrii de funcționare ori de punere în funcțiune a activității;
    • viza anuală = actul scris de constatare a respectării conformității cu autorizația eliberată anterior;
    • programul de conformare = plan de măsuri cu etape și intervale de timp precizate prin autorizație, sub controlul autorității de sănătate publică.
  • Documente art. 5: cerere și dosar tehnic (plan dimensionat cu structura interioară, dotări, circuite funcționale, iluminat, ventilație, temperatură, schița rețelelor de utilități sau modul de asigurare a lor, evacuarea deșeurilor solide și periculoase).
  • Depunere: cererea și dosarul tehnic se depun la autoritatea de sănătate publică în raza căreia se află spitalul art. 6 alin. 1.
  • Termen: 20 de zile de la înregistrarea cererii, pe baza referatului de evaluare întocmit de specialiștii proprii art. 6 alin. 2.
  • Soluții posibile art. 7:
    • autorizația se eliberează necondiționat;
    • autorizația se eliberează condiționat de realizarea programului și calendarului de conformare;
    • autorizația nu se eliberează, iar solicitantul este informat în scris despre neconformități.
  • Viza: autorizația se vizează anual de autoritatea de sănătate publică art. 8 alin. 2.
  • Modificări: dacă între două vize se modifică elementele care au stat la baza autorizării, spitalul cere demararea procedurii pentru o nouă autorizație art. 8 alin. 3.
  • Retragerea: Inspecția sanitară de stat poate retrage autorizația la orice modificare a obiectului de activitate și a structurii funcționale față de autorizație sau la nerespectarea programului de conformare art. 8 alin. 4.
  • Reluarea activității: reprezentantul legal cere procedura de evaluare, iar activitatea se reia după emiterea noii autorizații art. 9 alin. 2.
Verifică-te din această secțiune

3. Cine efectuează autorizarea sanitară de funcționare a spitalelor?

4. În ce termen are obligația autoritatea de sănătate publică să soluționeze cererea de autorizare, de la înregistrarea ei?

5. Cât de des se vizează autorizația sanitară de funcționare a spitalului?

6. Cine poate retrage autorizația sanitară în cazul nerespectării programului de conformare?

Organizarea funcțională generală și zonarea (Anexa 2, art. 1–2)
  • Sectoare principale: spitalizare; ambulatoriu; servicii tehnico-medicale de diagnostic și tratament; servicii gospodărești; conducere medicală și administrație; servicii anexe pentru personal; spații sociale și anexe pentru pacienți, aparținători, vizitatori; servicii tehnico-utilitare art. 1.
  • Organizarea ține seama de categoriile de utilizatori, specificul activităților, condiționările tehnologice și criteriile de igienă și asepsie art. 2 alin. 1.
  • Zona „curată”: numai pacienți spitalizați, cerințe severe de igienă și asepsie; include blocul operator, ATI, blocul de nașteri, sterilizarea centralizată și secțiile medicale cu paturi art. 2 alin. 2.
  • Zona „murdară”: interfața cu serviciile tehnice ale localității și furnizorii; închisă accesului pacienților; include prosectura, farmacia, zona gospodărească, serviciile tehnice art. 2 alin. 2.
  • Zona „neutră”: interfața cu pacienții, aparținătorii și vizitatorii; la parter sau mezanin; include serviciul de urgență, spitalizarea de zi, ambulatoriul, serviciul de primire-internări și externări art. 2 alin. 2.
  • Zona „intermediară”: laboratoarele, explorările funcționale, roentgendiagnosticul, administrația și serviciile anexe pentru personal; laboratoarele și administrația sunt ferite de accesul pacienților, cu excepția punctului de recoltare și a secretariatului art. 2 alin. 2.
Verifică-te din această secțiune

7. Unde se recomandă să fie amplasate compartimentele din zona neutră?

8. Prezentați cele patru zone ale spitalului din punct de vedere igienico-sanitar și ce cuprind.

Secțiile medicale cu paturi și saloanele (Anexa 3, art. 1–15)
  • Rolul secției: asigură cazarea și îngrijirea curentă a bolnavilor pe perioada internării art. 1.
  • Amplasare: de preferință pe un singur nivel; secțiile mari, cu compartimente relativ autonome, se pot amplasa pe două niveluri art. 2.
  • Spații în secție: saloane cu dotări sanitare, încăperi pentru asistența medicală, încăperi pentru deservirea pacienților, cameră de gardă cu grup sanitar și duș, spații gospodărești art. 3.
  • Salon adulți art. 5:
    • maximum 6 paturi în saloane curente și maximum 2 paturi în rezerve;
    • arie utilă minimă 7 mp/pat în saloane curente, 8 mp/pat în rezervă;
    • cubaj de 20 mc/pat de aer la ventilație naturală.
  • Grup sanitar art. 6: la 1–2 paturi grup sanitar propriu/comun (duș, WC, lavoar); la 3–4 paturi propriu, comun la două saloane; la 5–6 paturi propriu (WC, lavoar); un duș la 15 asistați când saloanele nu au dușuri.
  • Dotări obligatorii în salon art. 7: priză de oxigen la două paturi; corp de iluminat, priză și sonerie la fiecare pat; pat și noptieră cu dulap la fiecare pat; o masă cu scaune la fiecare salon.
  • Orientarea ferestrelor art. 8: favorabilă sau acceptabilă sud-est, sud, nord-vest; se evită nord și nord-est (vânturi dominante reci); condiționările nu mai sunt imperative la bolnavii acuți (10–12 zile) și la saloanele climatizate.
  • Amenajarea salonului art. 9: paturile paralel cu frontul ferestrei, accesibile pe ambele laturi lungi; între două paturi minimum 0,70 m; pat – perete exterior cel puțin 0,80 m; pat – peretele cu lavoar minimum 1,30 m; cel puțin un pat cu circulație pentru cărucior.
  • Spații medicale art. 10: săli de tratamente-pansamente de 16–18 mp; cabinete de consultații de 12–14 mp, numai la intrarea în secție.
  • Spații gospodărești obligatorii art. 12: ploscar (un ploscar la 25–30 de paturi), spațiu de colectare a rufelor murdare și boxă de curățenie, depozit de lenjerie curată.
  • Subzonă septică: în fiecare secție se desemnează o subzonă pentru izolarea și cohortarea pacienților contagioși, dependenți de echipamentele secției sau imunodeficienți art. 13 alin. 1.
  • Unități de îngrijire art. 14:
    • o secție poate avea 2–4 unități de îngrijire, din care cel puțin una pentru izolarea pacienților cu risc septic;
    • echipa: 5–6 asistenți medicali, 2–3 îngrijitoare, pe ture, coordonată de un medic;
    • capacitatea: între 20 și 35 de paturi.
Verifică-te din această secțiune

9. Care este capacitatea maximă a unui salon curent pentru pacienți adulți?

10. Ce arie utilă minimă pe pat se cere într-o rezervă pentru pacienți adulți?

11. Care este distanța minimă dintre două paturi într-un salon?

12. Priza de oxigen din salon este obligatorie:

Pediatria și banca pentru lapte matern (Anexa 3, art. 16–22^1)
  • Grupe de vârstă art. 16 alin. 1: sugari și copii de 1–3 ani; preșcolari 3–6 ani; școlari 6–18 ani, în compartimente distincte. În compartimentul școlarilor se pot organiza saloane pentru pacienți de 18–21 de ani (alin. 3).
  • Școlari: sector septic cu 1–2 saloane sau rezerve cu grup sanitar propriu; cameră de zi amenajată pentru activități școlare art. 17.
  • Preșcolari art. 18: grupări de 3–4 saloane de 2–4 copii; minimum 6 mp/pat; peretele spre postul asistentului parțial vitrat securizat; 1–2 saloane pentru izolare.
  • Sugari și copii de 1–3 ani art. 19: nuclee cu 2–3 camere de 4–6 paturi; 4–5 mp/pat; pereții vitrați în partea superioară; în fiecare cameră o cadă cu duș de mână; unul din nuclee pentru izolare.
  • Sugari și copii mici (0–3 ani): circuit distinct, anexe proprii, acces din exterior în sistem filtru art. 20.
  • Biberoneria (bucătăria de lapte) se amenajează pentru hrănirea sugarilor și a copiilor de 1–3 ani; are autoclavă, chiuvetă, frigider, aragaz, mese separate pentru biberoane murdare și sterile art. 22.
  • Banca pentru lapte matern art. 22^1:
    • se poate organiza în spitale cu secții/compartimente pentru nou-născuți cu vârstă gestațională sub 34 de săptămâni;
    • structură dedicată: cabinet de consultații, cameră de recoltare, cameră de stocare a laptelui nepasteurizat, laborator de analize medicale, cameră de pasteurizare/stocare/congelare;
    • proceduri de autocontrol, trasabilitate și registru (controale microbiologice, tratare termică și depozitare, controale ale echipamentelor), cu o persoană responsabilă;
    • echipament: pompe de sân, 1 pasteurizator, congelatoare (−20° C) cu alarme, frigidere (0° C/+4° C), biberoane cu dezinfecție termică la +93° C timp de 10 minute (dacă nu sunt de unică folosință);
    • baza de date de evidență se păstrează cel puțin 30 de ani.
Verifică-te din această secțiune

13. Câte paturi revin la un ploscar în secția de spital?

14. Din ce echipă face parte, potrivit ordinului, o unitate de îngrijire?

15. Ce vârstă au copiii din grupa preșcolari?

16. Care este suprafața utilă minimă pe pat în salonul pentru copii preșcolari?

Obstetrică-ginecologie (Anexa 3, art. 23–26)
  • Spitale generale mici și mijlocii: subsecții complet separate de obstetrică și ginecologie; în spitalele mari sau de specialitate, secții diferite art. 23.
  • Moduri de organizare: compartimente distincte mame/nou-născuți; nuclee mixte (două saloane pentru mame cu 3–5 paturi, care flanchează două saloane pentru nou-născuți); sistemul „rooming-în” art. 24.
  • Cazuri cu risc: compartimente (nuclee) distincte pentru mame și nou-născuți; obstetrica patologică în saloane distincte art. 25.
  • Secția de obstetrică se amplasează la același nivel și în legătură directă cu blocul de nașteri și sala de operații pentru cezariene art. 26 alin. 1.
Verifică-te din această secțiune

17. Banca pentru lapte matern se poate organiza în spitale cu secții în care se îngrijesc nou-născuți cu vârstă gestațională:

18. Cât timp se păstrează baza de date de evidență a activității băncii pentru lapte matern?

19. Spitalizarea de zi concentrează actele medicale într-un număr maxim de:

20. Unitatea de primire urgențe (UPU) se organizează în cadrul:

Primire-internare, externare (Anexa 3, art. 27–36)
  • Serviciul de primire-internare este unic pe spital și asigură: formele de internare; examinarea medicală și trierea epidemiologică; prelucrarea sanitară; echiparea în îmbrăcăminte de spital art. 27.
  • Se amplasează în legătură directă cu accesul principal și cu serviciul de urgență art. 28.
  • Componente art. 29: documente de internare; examinări medicale; igienizare sanitară; gestiunea hainelor și efectelor; externare.
  • Spațiul de așteptare are grupuri sanitare, cu zone separate pentru adulți și copii; 2–3 birouri pentru documente art. 30.
  • În spitalele generale este obligatoriu cel puțin câte un cabinet pentru pediatrie, obstetrică-ginecologie și adulți art. 31 alin. 2.
  • Număr minim de cabinete art. 32:
    • pediatrie: până la 150 de paturi 1 cabinet; peste 150, 2; peste 300, 3;
    • obstetrică-ginecologie: până la 50 de paturi 1 cabinet cu două boxe; până la 200, 2; peste 200, 3;
    • adulți: până la 200 de paturi 1 cabinet; până la 400, 2; peste 400, 3.
  • Pediatrie, așteptare: spațiu separat de adulți, cu filtru de triaj epidemiologic și boxă de izolare cu grup sanitar propriu și acces direct în exteriorul spitalului; la spitalele mari de pediatrie 2–3 boxe de izolare art. 33.
  • Igienizare art. 34: filtre separate pe sexe și pe trei categorii (copii, parturiente/ginecopate, adulți); la pediatrie grupa 0–2 ani separat de grupa 2–14 ani.
  • Depozitul de efecte este compartimentat, bine ventilat, legat de igienizare și de externare art. 35. Unitatea de externare are boxe de îmbrăcare separate pe sexe și distincte pentru copii și nou-născuți art. 36.
Verifică-te din această secțiune

21. Câte cabinete de consultații minimum se cer pentru pediatrie la un spital cu peste 150 de paturi (dar nu peste 300)?

22. Câte paturi chirurgicale revin la o sală de operație (regula generală)?

23. Câte săli de operație are un bloc operator mic?

24. Ce arie utilă minimă are sala de operație?

Serviciul de urgență, spitalizarea de zi și ambulatoriul (Anexa 3, art. 37–45)
  • UPU (unitate de primire urgențe): structură unică, cu personal propriu; se organizează în spitalele regionale, județene și clinice de urgență art. 37 lit. a.
  • CPU (compartiment de primire urgențe): cu personal propriu sau din liniile de gardă; se organizează în spitalele municipale, orășenești, clinice sau de specialitate art. 37 lit. b.
  • Spitalizarea de zi: asistență concentrată într-un număr maxim de 12 ore, în timpul zilei, pentru pacienți care nu necesită internare continuă și nu se pot rezolva în ambulatoriu art. 39 alin. 1.
  • Structura de spitalizare de zi: cabinete, săli de așteptare separate pentru adulți și copii, post pentru asistenți, saloane, sală de tratamente, punct de recoltare, farmacie proprie sau contract, dotare minimă pentru urgențe art. 40 alin. 2.
  • Ambulatoriul acordă servicii pacienților a căror condiție nu impune sau nu mai impune internarea art. 41.
  • Cabinete de consultație: între 16 și 24 mp art. 43 alin. 1; așteptare: 1,00–1,50 mp/pacient adult, 1,50–2,00 mp/pacient copil cu însoțitor art. 43 alin. 3; spațiile de așteptare și grupurile sanitare pentru copii se izolează de cele ale adulților art. 43 alin. 4.
Verifică-te din această secțiune

25. În spitalele construite înainte de 31 decembrie 2020, renovate prin sisteme HVAC, înălțimea liberă a sălii de operație poate fi de minimum:

26. Ce lățime minimă trebuie să aibă ușile sălilor de operații?

27. Care este capacitatea maximă a unei unități de îngrijire intensivă (paturi la un post de supraveghere)?

28. Ce arie utilă minimă pe pat se cere în unitatea de îngrijire intensivă?

Blocul operator (Anexa 3, art. 46–60)
  • Blocul operator grupează toate sălile de operații ale specialităților art. 46; unele secții pot avea săli proprii: obstetrică-ginecologie, oftalmologie, ORL, arși, urgență art. 47.
  • Dimensionare art. 48: o sală de operație la 30–35 de paturi chirurgicale; o sală la 25 de paturi pentru transplant și arși. Blocul centralizat poate grupa 2–10 săli art. 49.
  • Bloc mic: 2–4 săli; bloc mare: mai mult de 6 săli art. 52.
  • Anexe art. 54: individualizate pentru fiecare sală; anexe comune la două săli numai dacă cel puțin o sală are anexe individualizate.
  • Zonarea după asepsie art. 56: zona „neutră” (filtre de acces, funcțiuni anexe), zona „curată” (pregătire preoperatorie, trezire, camera de odihnă, gipsare), zona aseptică (sala de operație și spațiul de spălare și echipare sterilă).
  • Dimensiuni art. 59:
    • sala de operație: 30–40 mp arie utilă minimă;
    • sală de spălare chirurgi: 12 mp pentru o sală, 18 mp comună la două; spălare instrumente 10 mp; post de pregătire preoperatorie 12 mp; post de trezire 10 mp; sală de gipsare 25 mp;
    • înălțime liberă 3,2 m; excepție: în spitalele construite înainte de 31 decembrie 2020 poate fi minimum 2,80 m, dacă spațiul a fost renovat prin sisteme HVAC sau altele de control al infecțiilor;
    • uși de minimum 1,20 m lățime.
  • Blocul operator are legătură directă cu ATI și cu sterilizarea centrală (dacă nu are sterilizare proprie) art. 60.
Verifică-te din această secțiune

29. Produsele farmaceutice injectabile se sterilizează:

30. Pentru blocurile de nașteri mari, ordinul indică sala de operație în bloc la un număr de nașteri de:

31. Ce dimensiune minimă are camera de comandă la unitatea de Rx-scopie și Rx-grafie clasică?

32. Ce arie are camera de investigație la unitatea de tomografie computerizată?

Serviciul ATI (Anexa 3, art. 61–68)
  • ATI centralizează cazurile grave care necesită supraveghere continuă și îngrijire intensivă 24 de ore din 24 art. 61.
  • Serviciile ATI mici (sub 15 paturi) se zonează în sector septic și aseptic art. 62 lit. a.
  • Capacitate art. 66: optim 5–6 paturi la un post de supraveghere; maxim 8 paturi; arie utilă minimă 12 mp/pat; 12–15 mp pe post de supraveghere.
  • Nucleu optim: camere de 1–2 paturi în jurul postului de supraveghere, cu pereți vitrați; saloanele mari de 5–7 paturi sunt nerecomandate art. 67 alin. 1–2.
  • Fiecare unitate de îngrijire ATI are cel puțin o rezervă de un pat cu grup sanitar pentru izolare epidemiologică severă art. 67 alin. 3.
  • Circuitul interior al persoanelor este închis, pentru asepsie și izolare de agitație, zgomot și vizite inoportune art. 65.
Verifică-te din această secțiune

33. Pentru câți pacienți se dimensionează barocamera?

34. Ce cantitate minimă de rufe pe zi și pe pat se consideră pentru spitalele generale?

35. Ce este interzis în privința alimentelor preparate?

36. Câte camere pentru prelucrări primare se cer în bucătărie?

Sterilizarea centrală (Anexa 3, art. 69–76)
  • Excepții obligatorii de la sterilizarea centralizată: sticlăria și materialele de laborator în laborator; produsele farmaceutice injectabile în farmacie; biberoanele și inventarul mărunt al sugarului în biberoneria secției de pediatrie art. 69.
  • Circuit închis pentru persoane, cu acces unic dinspre circulațiile generale art. 70 alin. 1.
  • Zone în flux art. 71: materiale nesterile; zona de sterilizare propriu-zisă („zona fierbinte”); materiale sterile; anexe comune. Circuite separate pentru nesteril și steril.
  • Se recomandă pentru fiecare categorie de aparate câte unul suplimentar pentru avarii art. 75 alin. 2.
  • Se amplasează cât mai aproape de blocul operator art. 76 alin. 1.
Verifică-te din această secțiune

37. Care este orientarea favorabilă a ferestrelor la laboratorul de analize?

38. Unde se amplasează biobaza spitalelor clinice universitare?

39. Compartimentul de prosectură se prevede:

40. Enumerați cerințele pentru un salon de pacienți adulți.

Blocul de nașteri (Anexa 3, art. 77–84)
  • Asigură centralizat asistența calificată a parturientelor pe parcursul nașterii art. 77; cele trei faze sunt travaliu, expulzie, postpartum art. 78.
  • Blocuri mici (2–3 unități de naștere): nu se recomandă sală de operație; blocuri mari (peste 10 nașteri/zi): se indică sala de operație în bloc art. 80.
  • Circuit închis, controlat prin filtre de acces art. 81.
  • Sector septic și aseptic art. 82: în spitalele mici și mijlocii cu mai mult de 50 de paturi de obstetrică, o unitate de nașteri septică; în spitalele de specialitate cu peste 150 de paturi, două blocuri separate, unul septic.
  • Unitatea de naștere art. 83: cameră de travaliu cu 2–3 paturi (14–20 mp) + sală de nașteri + cameră postpartum, pentru aproximativ 20 de paturi de obstetrică; sau sală unică de travaliu și expulzie (22–25 mp) pentru aproximativ 15 paturi.
Verifică-te din această secțiune

41. Ce categorii de spații intră în componența unei secții medicale de spitalizare?

42. Ce asigură serviciul de primire-internare și care sunt componentele lui funcționale?

43. Enumerați compartimentele pe care le poate cuprinde serviciul de fizioterapie și recuperare medicală.

44. Ce încăperi cuprinde farmacia spitalului?

Laboratoare, radiologie, explorări, medicină nucleară (Anexa 3, art. 85–117)
  • Laboratorul de analize servește pacienții internați și ambulatorii art. 85; se organizează conform normelor Ministerului Sănătății Publice art. 87.
  • Biobaza (spitale clinice universitare, institute) se amplasează izolat, în afara clădirilor spitalului art. 88.
  • Laboratorul de analize: circuit închis, acces numai pentru personalul propriu; pacienții au acces doar la recoltare și la ghișeele de primire a probelor și eliberare a rezultatelor art. 91. Orientare favorabilă a ferestrelor: nord, nord-est, nord-vest art. 90.
  • Roentgendiagnostic: obligatorii avizele speciale de amplasare și funcționare ale autorităților pentru activități nucleare art. 94. Aparate: Rx-scopie și Rx-grafie, Rx-grafie specializată, microradiofotografie, CT art. 96.
  • Dimensiuni:
    • Rx clasic: două camere de investigație de minimum 20 mp; cameră de comandă minimum 8 mp; spațiu de lucru pentru asistenți minimum 6 mp art. 98;
    • angiografie: camera de investigație minimum 25 mp art. 99;
    • CT: camera de investigație 30–35 mp, camera de comandă minimum 15 mp, camera pentru computere 10–12 mp art. 100;
    • microradiografie: camera de investigație 18–20 mp art. 101.
  • Roentgendiagnosticul se amplasează preferențial la nivelurile inferioare (demisol, parter, etaj 1), din cauza greutății aparaturii și a ecranării art. 103 alin. 1.
  • Explorări funcționale: grupează centralizat tehnici bazate pe aparatură specializată art. 106; se amplasează lângă roentgendiagnostic și laboratorul de analize art. 112.
  • Medicina nucleară (substanțe radiofarmaceutice) este un serviciu distinct, izolat, în spitalele generale mari și foarte mari și în unele de specialitate art. 113; se organizează ca „unitate nucleară de lucru cu surse deschise” art. 115, în circuit închis cu filtre și ecluze cu control dozimetric art. 116.
  • Laboratorul de medicină nucleară se amplasează la parter sau demisol și are acces propriu direct din exterior pentru aprovizionare și expedierea deșeurilor nedezactivate art. 117.
Verifică-te din această secțiune

45. Care sunt sectoarele blocului alimentar?

46. Ce cerințe se respectă la organizarea spațial-funcțională a spălătoriei?

Fizioterapie și recuperare, anatomie patologică (Anexa 3, art. 118–134)
  • Compartimente fizioterapie art. 119: cultură fizică medicală (kinetoterapie), electrofototerapie, hidrotermoterapie, masoterapie, pneumoterapie, psihoterapie și terapie ocupațională.
  • Kinetoterapie art. 120: sală de gimnastică în grup (10–12 persoane), sală de gimnastică analitică (2–3 persoane), sală de elongații, sală de terapie pe aparate.
  • Procedurile cu curenți de înaltă frecvență se izolează în încăperi distincte; încăperea pentru ultraviolete este închisă și controlată în ceea ce privește ozonarea aerului art. 121 alin. 3–4.
  • Barocamera se dimensionează pentru un grup de 18–20 de pacienți, așezați pe scaune art. 124 alin. 4.
  • Serviciul nu poate fi traversat de căile de circulație generală ale spitalului art. 127 alin. 2.
  • Anatomie patologică art. 128–129: examene pentru pacienți decedați (autopsie) și pentru țesuturi de la pacienți vii (biopsii, puncții, extirpări); două componente: prosectura și laboratoarele (histopatologie, histochimie, citologie).
  • Prosectura se prevede la toate tipurile de spitale; laboratorul de anatomie patologică nu se organizează distinct la spitalele mici art. 130.
  • Autopsia și determinările de laborator generează noxe și pericol de infectare: nișe de laborator și ventilare mecanică obligatorii; pereții faianțați până la 2 m art. 133.
  • Accesul direct din exterior pentru aparținători și preluarea cadavrelor, cu spațiu pentru mașina mortuară ferit vederii dinspre saloane art. 134 alin. 1.
Farmacia (Anexa 3, art. 135–143)
  • Rol: asistența cu medicamente de uz uman a bolnavilor internați; recepția calitativă și cantitativă, conservarea și eliberarea conform condicilor de prescrieri; prepararea preparatelor magistrale și oficinale art. 135.
  • Încăperi art. 136: primire/eliberare condici; oficină (pregătirea condicilor); receptură (rețete magistrale); laborator (medicamente oficinale); depozit de medicamente; boxă pentru distilator; spălător; biroul farmacistului-șef; grup social.
  • Depozitarea: medicamente tipizate, substanțe farmaceutice, produse inflamabile (alcool, eter, acetonă), dispozitive medicale; medicamentele termolabile se păstrează în frigidere art. 137.
  • Doar spațiul de primire-eliberare a condicilor este accesibil personalului din spital; restul farmaciei e circuit închis art. 141.
  • Amplasare favorabilă: parter sau etajul 1, pentru acces direct din exterior art. 143 alin. 3.
Blocul alimentar (Anexa 3, art. 144–156)
  • Alimentele se prepară centralizat pentru pacienți, însoțitori și personalul care servește masa la spital art. 144.
  • Sectoare art. 145: recepția și depozitarea produselor neprelucrate; prelucrări primare; prelucrări finale; depozit de zi; oficiu de distribuție; control dietetic; anexe pentru personal.
  • Bucătăria are circuit închis, cu acces direct din exterior pentru aprovizionare și evacuarea deșeurilor menajere art. 146 alin. 1.
  • Prelucrări primare: minimum două camere, recomandabil trei (legume, carne, pește, păsări) art. 149.
  • Zone de preparare art. 150: bucătărie caldă, prelucrări dietetice, bucătărie lapte-ceai, bucătărie rece; patiseria-cofetăria într-o încăpere distinctă; camera de spălat vase anexată bucătăriei.
  • Servirea hranei art. 151:
    • se recomandă servirea la aproximativ 30 de minute de la preparare; altfel se mențin la peste 60°C sau la maximum 8°C;
    • alimentele preparate în afara blocului alimentar se transportă la rece și se încălzesc la minimum 60°C înainte de servire;
    • este interzisă păstrarea alimentelor preparate de la o masă la alta art. 151 alin. 2.
  • Personalul: control medical la angajare și periodic art. 153 alin. 2; asistenta dieteticiană supraveghează zilnic starea de sănătate și igiena individuală și îi trimite la medic pe cei cu semne de boală; lucrătorii raportează ei înșiși semnele de boală art. 153 alin. 3.
Spălătoria și depozitul central (Anexa 3, art. 157–179)
  • Spălătoria este de regulă un serviciu unic pe spital (primire, dezinfecție, spălare, călcare, reparare, depozitare). Cerințe: separarea obligatorie a circuitelor de rufe murdare și curate; separarea șarjelor pe proveniență; linii de utilaje diferite pentru rufele copiilor și ale adulților art. 157.
  • Pentru secțiile de boli transmisibile și TBC se organizează obligatoriu un circuit complet distinct; dacă secția e în pavilion separat, spălătorie proprie art. 158.
  • Cantitate de calcul art. 159: minimum 2,5 kg rufe/zi/pat la spitalele generale; 3–4 kg la cele cu profil chirurgical sau de obstetrică-ginecologie.
  • Circuitul spălătoriei nu e traversat de alte circuite ale spitalului art. 161.
  • Depozitul central de materiale: trebuie să existe un spațiu central art. 163; se recomandă o construcție separată de clădirea unității art. 164 alin. 2.
  • Separări art. 165, 172, 173: materialele sanitare de cele nesanitare; medicale de nemedicale; sterile de nesterile.
  • Recepționarea, verificarea și distribuirea materialelor se fac în ziua primirii, în zona de primire art. 168 alin. 1; materialele cu termen depășit nu se păstrează în depozit (alin. 3).
  • Fumatul este interzis în încăperile cu substanțe sau materiale ușor inflamabile art. 170 alin. 2; orice accident se comunică de îndată supervizorului depozitului, care anunță responsabilul cu protecția muncii (alin. 4).
  • Depozitul central are obligatoriu spațiu special pentru substanțe toxice art. 177; fiecare unitate ține obligatoriu un catalog al materialelor folosite art. 178.
Incinta, finisajele, lumina și ventilația (Anexa 4, art. 1–10)
  • Incinta art. 1: delimitată, cu acces controlat; zonată (activități medicale separate de cele tehnice și gospodărești); căi de acces pietonal și auto; zonă verde de minimum 20 mp/pat; facilități pentru persoane cu handicap locomotor; ascensoare adaptate pentru targă/cărucior.
  • Finisajele art. 3: lavabile, rezistente la dezinfectante, fără asperități care rețin praful, negeneratoare de fibre. Interdicții: materiale care favorizează paraziți, mucegaiuri sau substanțe nocive; tavane false în spațiile frecventate de bolnavi; mochetarea pardoselilor și covoarele. Unghiurile dintre pardoseală și pereți trebuie să fie concave.
  • Lumină naturală obligatorie în toate încăperile cu acces al bolnavilor art. 4 alin. 1. Coeficient de luminozitate: 1/3–1/4 în săli de operație, de naștere, de tratamente și laboratoare; 1/4–1/6 în cabinete de consultații și saloane; 1/6–1/7 în săli de așteptare și de fizioterapie art. 4 alin. 2.
  • Iluminat artificial obligatoriu; grup electrogen propriu pentru continuarea activității la întreruperea energiei art. 5.
  • Iluminat în saloane art. 6: general; local la pat pentru lectură; local la pat pentru examinare și îngrijire; pentru supraveghere în timpul nopții.
  • Ventilație: dacă nu există sisteme mecanice autorizate, ventilație prin aerisire art. 7; ventilația mecanică se asigură cu predilecție în sălile de tratament, ATI, spațiile de izolare, blocurile de operație, grupurile sanitare art. 8 alin. 1; aparatele de climatizare se întrețin conform cărții tehnice, cu control bacteriologic periodic consemnat în registru art. 8 alin. 4.
  • Blocurile operatorii art. 9:
    • filtrare a aerului în 3 trepte;
    • parametri monitorizați: eficiența filtrelor, gradientul de presiune, minimum 15 schimburi de aer pe oră, temperatura constantă între 20°C și 22°C, umiditatea între 30% și 60%;
    • programul de curățenie: în fiecare dimineață înainte de orice intervenție; între proceduri; la sfârșitul zilei; o dată pe săptămână închidere pentru curățenie completă.
  • Saloane de izolare art. 9 alin. 8: camera presurizată standard (izolare de contact sau prin picături); camera cu presiune negativă (transmitere prin aerosoli); camera cu presiune pozitivă (pacienți imunodepresați); rată de schimb a aerului cel puțin 12 schimburi pe oră.
  • Tipuri de izolare: protectivă (imunitate compromisă; salon cu presiune pozitivă și filtre HEPA); a sursei, cu precauții standard (valabile pentru toți pacienții: spălatul mâinilor, mănuși, mască) și precauții adiționale: izolare strictă, de contact, la contactul cu picături de mari dimensiuni, la contactul cu aerosoli art. 9 alin. 9–10.
  • Zgomot interior: maximum 35 dB (A) ziua în încăperile unităților medicale; până la 45 dB (A) în spațiile fără asistență medicală art. 10.
Verifică-te din această secțiune

47. Ce suprafață minimă de zonă verde trebuie să aibă incinta spitalului?

48. Care dintre următoarele este interzis în spațiile frecventate de bolnavi?

49. Ce coeficient de luminozitate se cere în sălile de operație, de naștere, de tratamente și în laboratoare?

50. Care este nivelul maxim al zgomotului interior în încăperile unităților medicale, pe perioada de zi?

Apa, apele uzate și echipamentele frigorifice (Anexa 4, art. 11–28)
  • Apă potabilă prin racord la sistem public sau sistem individual din sursă proprie art. 11.
  • Interdicție: racordarea spitalului la rețele de ape industriale art. 12 alin. 2. Calitatea apei se certifică pe baza unui plan de monitorizare avizat de direcția de sănătate publică; punctele de prelevare le stabilește DSP județeană împreună cu SPCIN art. 12 alin. 3.
  • Dozatoarele de apă îmbuteliată trebuie să aibă aviz sanitar art. 13. Pentru spitalele cu peste 400 de paturi se recomandă sursă proprie de apă art. 14.
  • Spitalele alimentate din rețeaua publică se racordează prin două branșamente, cu ventile de reținere art. 15.
  • Rezervoare de acumulare pentru o rezervă de consum de 1–3 zile, plus rezervă de apă de incendiu art. 16.
  • Lavoarele art. 18: în fiecare salon, cabinet de consultație și sală de tratamente, cât mai aproape de intrare; baterie cu robinet manevrabil cu cotul; dispenser de săpun lichid; hârtie-prosop; dispenser de substanță dezinfectantă. Ușile toaletelor pacienților trebuie să fie deblocabile din afară.
  • Apa caldă menajeră: centralizat, de la centrala termică sau punctul termic propriu, cu pompe de recirculare art. 20; în program continuu la toate punctele de distribuție art. 21.
  • Prevenirea contaminării microbiene art. 23: apa rece sub 20ºC; dacă apa caldă e sub valorile indicate, se iau măsuri contra Legionella (creșterea periodică a temperaturii peste 66ºC la punctul de utilizare, clorinare, recirculare constantă).
  • Ape uzate art. 24: se colectează prin rețele interioare separate; cele cu nisip, pământ și grăsimi trec prin separatoare; de la gipsare prin decantoare locale; radioactive în instalații de tratare și rezervoare; de la boli infecțioase și laboratoare spre o stație de dezinfecție locală.
  • Echipamente frigorifice obligatorii art. 28: camere reci la bucătărie și prosectură; frigidere tip domestic la maternitate, laborator, farmacie, terapie intensivă și în secții (minimum 1 frigider de cel puțin 90 de litri la 20 de paturi); frigider cu alarmă vizuală și auditivă și generator autonom la unitatea de transfuzii; congelatoare tip ladă la laborator și banca de țesuturi și organe.
Verifică-te din această secțiune

51. Ce se interzice în privința alimentării cu apă a spitalului?

52. Pentru spitalele cu peste câte paturi se recomandă o sursă proprie de apă (puț-foraj)?

53. Ce rezervă de consum de apă trebuie să asigure rezervoarele de acumulare?

54. Câte branșamente au spitalele alimentate cu apă din rețeaua publică?

Lenjeria și igienizarea (Anexa 4, art. 29–30)
  • Depozitare separată pentru lenjerie și echipamente murdare și curate art. 29.
  • Măsurile de igienizare detaliază standardele pe secții, orarul frecvenței, aprovizionarea cu materiale și metodele de curățare și decontaminare a echipamentelor art. 30 alin. 1.
  • Igienizarea se asigură ori de câte ori există posibilitatea contaminării; metodele nu produc aerosoli sau praf; nu se recomandă măturile în terapia intensivă; soluțiile de spălare sunt proaspete, pregătite înainte de fiecare procedură și aruncate după folosire art. 30 alin. 2.
  • Metode pe obiect art. 30 alin. 3:
    • pardoseală: aspirare sau curățare uscată de două ori pe zi, apoi curățare umedă (mop) cu soluție dezinfectantă;
    • mobilier și pervaze: curățare zilnică cu apă caldă și detergent;
    • saltele și perne: învelitori de protecție rezistente la apă, spălate cu detergent după externare;
    • paturi: apă caldă și detergent; spălare la externare sau săptămânal la spitalizare îndelungată;
    • rezerva pacientului contagios: personalul poartă mănuși și șorț; salteaua se stropește cu soluție dezinfectantă.
Verifică-te din această secțiune

55. Câte frigidere de cel puțin 90 de litri se prevăd minimum în secțiile de spitalizare?

56. Cât timp poate dura, în regim normal, stocarea temporară a deșeurilor în incinta unității sanitare?

57. În ce saci se colectează deșeurile nepericuloase?

58. Unitățile care generează sub ce cantitate de deșeuri periculoase pe an nu au obligația unui plan propriu de gestionare?

Deșeurile medicale (Anexa 4, art. 31)
  • Gestionarea se face conform Ordinului ministrului sănătății nr. 1.226/2012; unitatea elaborează și aplică planul intern de gestionare (alin. 1–2), care cuprinde practicile de gestionare, proceduri pentru situații de urgență, instruirea personalului și planul de acțiune (alin. 3).
  • Unitățile care generează sub 300 kg de deșeuri periculoase pe an nu au obligația planului propriu, ci doar raportează cantitățile și modul de gestionare (alin. 4).
  • Colectarea și separarea pe categorii se fac la locul de producere, în recipiente specifice (alin. 5); recipientele care ating deșeurile periculoase sunt de unică folosință și se elimină odată cu conținutul (alin. 6).
  • Deșeurile nepericuloase se colectează în saci de polietilenă negri, inscripționați „Deșeuri nepericuloase” (alin. 7).
  • Personalul poartă echipament de protecție corespunzător (alin. 8). Sunt interzise ambalajele fără documente de certificare și testare (alin. 9).
  • Stocarea temporară: separat pentru periculoase și nepericuloase; maximum 48 de ore; peste, numai în spațiu cu răcire sub 4°C, maximum 7 zile (alin. 10).
  • Transport intern: circuit separat de cel al pacienților și vizitatorilor, în interval orar, cu cărucioare/containere dezinfectate după fiecare utilizare și nefolosite în alte scopuri (alin. 11). Transport extern: operatori economici autorizați (alin. 12).
  • Tratare: decontaminare termică la temperaturi scăzute sau incinerare în incineratoare regionale (alin. 13).
  • Fiecare unitate are un coordonator al activității de protecție a sănătății în relație cu mediul, certificat de INSP – CNMRMC o dată la 3 ani, care coordonează și răspunde de sistemul de gestionare a deșeurilor (alin. 14).
  • Unitățile asigură instruirea continuă a angajaților (alin. 15) și țin evidență internă separată pentru fiecare categorie de deșeuri (alin. 16).
Verifică-te din această secțiune

59. Cât de des este certificat coordonatorul activității de protecție a sănătății în relație cu mediul?

60. Care este temperatura constantă cerută pentru aerul din sălile de operație?

61. Pentru ce pacienți se folosește camera cu presiune negativă?

62. Ce aspecte trebuie să ia în considerare măsurile de igienizare din spital?

Cifre și termene de reținut
CeCâtArticolul
Termen de soluționare a cererii de autorizare20 de zile de la înregistrareAnexa 1, art. 6 alin. 2
Viza autorizațieianualAnexa 1, art. 8 alin. 2
Salon adulți: paturi / arie utilă / cubajmax. 6 (rezervă max. 2) / 7 mp (rezervă 8 mp) / 20 mcAnexa 3, art. 5
Distanța între două paturi / pat–perete exterior / pat–perete cu lavoar0,70 m / 0,80 m / 1,30 mAnexa 3, art. 9
Ploscar1 la 25–30 de paturiAnexa 3, art. 12
Unitate de îngrijire: capacitate / echipă20–35 paturi / 5–6 asistenți + 2–3 îngrijitoareAnexa 3, art. 14
Preșcolari: suprafață/pat; sugari: suprafață/patmin. 6 mp; 4–5 mpAnexa 3, art. 18, 19
Banca de lapte: vârstă gestațională / păstrarea bazei de datesub 34 de săptămâni / 30 de aniAnexa 3, art. 22^1
Spitalizare de zimaximum 12 oreAnexa 3, art. 39
Cabinet de consultație ambulatoriu16–24 mpAnexa 3, art. 43
Sală de operație pe paturi chirurgicale1 la 30–35 de paturi (1 la 25 pentru transplant, arși)Anexa 3, art. 48
Sală de operație: arie / înălțime / lățime uși30–40 mp / 3,2 m (min. 2,80 m prin excepție) / min. 1,20 mAnexa 3, art. 59
ATI: capacitate optimă / maximă / arie pe pat5–6 paturi / 8 paturi / 12 mpAnexa 3, art. 66
Bloc de nașteri mare / spital cu unitate septică / două blocuripeste 10 nașteri/zi / peste 50 paturi obstetrică / peste 150 paturiAnexa 3, art. 80, 82
Camere Rx: investigație / comandămin. 20 mp / min. 8 mpAnexa 3, art. 98
Rufe pe pat pe zimin. 2,5 kg (3–4 kg chirurgie, obstetrică-ginecologie)Anexa 3, art. 159
Servirea hranei / temperaturi de menținerela ~30 de minute / peste 60°C sau max. 8°CAnexa 3, art. 151
Zonă verdemin. 20 mp/patAnexa 4, art. 1
Zgomot interior (zi)max. 35 dB (A); 45 dB (A) în alte spațiiAnexa 4, art. 10
Bloc operator: schimburi de aer / temperatură / umiditatemin. 15 pe oră / 20–22°C / 30–60%Anexa 4, art. 9 alin. 6
Rezervă de apă1–3 zile; sursă proprie recomandată peste 400 de paturiAnexa 4, art. 14, 16
Frigider în secțiimin. 1 de cel puțin 90 de litri la 20 de paturiAnexa 4, art. 28
Stocare temporară a deșeurilormax. 48 de ore (7 zile sub 4°C)Anexa 4, art. 31 alin. 10
Deșeuri periculoase fără plan propriusub 300 kg pe anAnexa 4, art. 31 alin. 4
Certificarea coordonatorului pentru mediuo dată la 3 aniAnexa 4, art. 31 alin. 14

Rezumatul e făcut din textul actului valabil la 17 octombrie 2026 și nu înlocuiește legea: la concurs se cer formulările din text.

Gata cu rezumatul?

Fă un test din tot actul: 63 întrebări, cu verificare pe loc și scor.

Începe testul

Concursuri deschise care cer acest act

Medic specialist Spitalul de Psihiatrie „Eftimie Diamandescu” Bălăceanca · Ilfov publicat 15.10.2026 proba scrisă: 09.11.2026 8 legi cu rezumat și teste Director medical Spitalul Clinic Județean de Urgență Cluj-Napoca · Cluj publicat 14.10.2026 8 legi cu rezumat și teste Muncitor calificat IV- bucatar Spitalul Clinic de Psihiatrie „Prof. Dr. Alexandru Obregia” București · București dosar până la 12.10.2026 proba scrisă: 02.11.2026 5 legi cu rezumat și teste 2 posturi infirmiere si 4 posturi ingrijitoare Spitalul de Pediatrie Pitești · Argeș dosar până la 08.10.2026 proba scrisă: 29.10.2026 4 legi cu rezumat și teste Director medical Spitalul Orășenesc Ineu · Arad publicat 05.10.2026 9 legi cu rezumat și teste Director de îngrijiri Institutul Oncologic „Prof. Dr. Ion Chiricuță” Cluj-Napoca · Cluj publicat 05.10.2026 14 legi cu rezumat și teste

© lastat.ro — rezumatele, „Esențialul" și întrebările sunt realizate de lastat.ro. Pregătirea proprie, citarea cu link și distribuirea unei pagini sunt libere; copierea automată sau sistematică nu e permisă (termeni).

Ai terminat cu Ordinul ministrului sănătății publice nr. 914/2006?Mergi mai departe cu următoarea lege din bibliografie sau întoarce-te la concurs.